Wpis z mikrobloga

via Android
  • 1
Co jest np. taka wielkoscia? Wiem, ze wskaznik lepkosci oleju.silnikowego, bo akurat w ksiazce znalazlem ten zwrot.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
W jaki sposob wiec sie okresla taka wielkosc? Przepraszam, ze Cie naduzywam ale w tej materii jak widzisz mam spore braki.
  • Odpowiedz
@Fanfar:
1. wskaźniki w różnych skalach, które nie mają żadnej jednostki, służą po prostu do porównywania pewnych wielkości (lepkość oleju, twardość materiału): wiesz wtedy że jak coś ma 40 to jest więcej niż 30, ale żadnej jednostki toto nie ma
2. wielkości które są współczynnikami proporcjonalności, są zdefiniowane jako stosunek dwóch wartości wyrażonych w tych samych jednostkach. Wskutek tego jednostki się skracają i wielkość nie ma wymiaru: wsp. załamania, sprawności np.
  • Odpowiedz
@Fanfar: Ale oni pierdzielą o niczym. Oczywiście przykłady, które podają są na miejscu, ale pytałeś jak się konstruuje takie jednostki, to proszę.

Prosty przykład:

Penis Rocco ma 21cm, konstruuję wielkość PENIS = x/21cm, gdzie x ma wymiar długości. Długość dzielona przez długość jest oczywiście bezwymiarowa. Co określa tak zmienna?

PENIS < 1 - masz małego
PENIS = 1 - Nazywasz się Rocco
PENIS > 1 - Jesteś murzynem

Jednostek bezwymiarowych używa
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@urotsukidoji: Kolego jestes mistrzem, zrozumialem o co chodzi dzieki Tobie. Jestes troche jak dyplomata: wytlumaczylem mi kwestie zgrabnie dodajac do tego, ze mam malego. Jestes politykiem?
  • Odpowiedz