Wpis z mikrobloga

Beton płukany to kolejna ciekawa technologia, która stosowana jest do budowy ścieżek, chodników czy dróg.
Ważne jest odpowiednie zaprojektowanie mieszanki z niskim punktem piaskowym (małą ilością piasku, dożo ilością kruszywa grubego).
Technologia polega na tym, że świeżo rozłożoną mieszankę betonową spryskuje się opóźniaczem powierzchniowym.
Po mniej więcej 24 godzinach, gdy dolna warstwa zwiąże odpowiednio, spłukuje się myjką ciśnieniową wierzchnią, z której wymywa się zaczyn cementowy i odsłania zawarte kruszywo w betonie.
Należy pamiętać, by nie robić tego zbyt późno, gdyż po dłuższym czasie opóźniacz przestaje działać i nie wymyjemy wierzchniej warstwy. Z kolei, gdy zrobimy to zbyt wcześnie wymyjemy zbyt wiele zaczynu i zacznie nam odpadać kruszywo z wierzchu od reszty betonu
Część autostrady A2 została zbudowana właśnie w tej technologii. Głównym zadaniem wymycia miało być podwyższenie przyczepności kół samochodów do nawierzchni drogi
Słyszałem taką plotkę, że sprowadzono jakiegoś Niemca, który miał duże doświadczenie w tej technologii i miał dokładnie określić moment w którym miało nastąpić wypłukiwanie. Tak określił, że podobno większość badać które zrobiła GDDKiA wyszły fatalnie i jezdnia nie spełnia wymagań przyczepności.
Oczywiście oficjalne wyniki są utajnione...( ͡° ͜ʖ ͡°)
#beton #ciekawostki #budownictwo #budowa #drogi #czywieszze
zajconek - Beton płukany to kolejna ciekawa technologia, która stosowana jest do budo...

źródło: comment_WMDnCf5PJpwjLq1vz9Sv2paimZRBO1fh.jpg

Pobierz
  • 11
@dzban_owocowy: :) ostatnio widać wyraźny trend, że wyroby z tej technologii (kostka brukowa, chodniki) staje się na nowo popularna.
Zależy z jakiego kruszywa zaprojektujesz taką ścieżkę. Jeśli są to otoczaki (okrągłe kruszywo) to na pewno będą śliskie. Ale zawsze taką ścieżkę można zaprojektować z kruszywa łamanego. Wtedy ciężko się na nim poślizgnąć.
@pr0t3r: z głowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Interesuję się tym tematem. Praktykuje wiedzę na ten temat na co dzień. Jestem również wykształcony w tym kierunku, więc jakies podstawy teoretyczne też mam.
Oprócz pracy na etacie prowadzę własne betonowe projekty hoppystyczne
@zajconek: zamiast betonu płukanego, do budowy ścieżek i niewielkich parkingów można też stosować coś bardziej prostego. Beton wodoprzepuszczalny (jamisty). Należy zastosować zaczyn o niskim W/C, kruszywo grube (naturalne lub łamane) i wlaściwie gotowe. Dobrze się prezentuję, łatwo się czyści (tutaj właśnie się używa myjek ciśnieniowych) i ma niezłe właściwości wytrzymałościowie. To mój ulubiony beton. ()
Beton plukany coraz większe wrażenie obecnie robi w architekturze krajobrazu, gdzie łatwiej go zastosowac i jest trwalszy i bezpieczniejszy niz w przypadku dróg. Ciekawe wpisy! Duzo konkretnej i cennej informacji , keep on!