Wpis z mikrobloga

#stan #roza #zdrowie #kosmetyka ziola Dzika róża w zdrowiu i kosmetyce

Dzika róża ma duże właściwości zdrowotne. Stanowi bogactwo witamin i minerałów, zawiera 30–40 razy więcej witaminy C, niż cytrusy. Jest na przeziębienie, wzmocnienie systemu obronnego, nadciśnienie, choroby serca, wątroby i przewodu pokarmowego.

Teraz w okresie schyłkowym zimy, kiedy organizm osłabiony z braku m.in. światła słonecznego i naturalnych witamin w surowcach spożywczych, gdy nasilają się ataki bakterii chorobotwórczych i wirusów, warto sięgać po pomoc do ziołolecznictwa. Według WHO powinniśmy jak najrzadziej korzystać z antybiotyków, które przestają być skuteczne, w walce z chorobami wynikłymi głównie z przeziębienia. Trzeba przede wszystkim zapobiegać przeziębieniu i unikać miejsc oraz osób kichających i kaszlących.

Różane witaminy i minerały

Na wzmocnienie i uodpornienie organizmu jest wiele sposobów. Służą temu zioła bogate szczególnie w witaminę C, minerały i olejki eteryczne. Doskonale pomaga w tym owoc dzikiej róży, który od wieków stosowali nasi przodkowie, w medycynie ludowej.

Owoc dzikiej róży, oprócz dużej zawartości witaminy C (trzy owoce róży mogą pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie w tę witaminę), ma całe bogactwo innych witamin: z grupy B oraz PP, K, E i prowitaminy A. Zawiera też bioflawonoidy (to naturalne antyoksydanty zawarte w roślinach), karotenoidy (beta-karoten, zeaksantynę i likopen) oraz cukry, garbniki, pektyny, kwasy organiczne (kwas cytrynowy i jabłkowy), olejki eteryczne i sole mineralne.

To warto wiedzieć: owoce dzikiej róży mają 30–40 razy więcej witaminy C niż cytrusy. Stosuje się je nie tylko w przeziębieniach czy dla wzmocnienia systemu obronnego, ale i w nadciśnieniu, chorobach serca i wątroby oraz jako lek witaminowy. Skutecznie działają przeciwzapalnie, wzmacniają organizm kobiety w ciąży, polecane są na kruche naczynia krwionośne oraz w kamicy żółciowej i nerkowej. Służą pomocą w nieżytach przewodu pokarmowego, biegunkach, także w chorobie wrzodowej przewodu pokarmowego, reumatyzmie, oparzeniach i chronią przed szkorbutem.

Dzika róża z bogactwem składników

Lekarze zalecają wyciągi i wywary z dzikiej róży, kobietom w okresie ciąży i karmienia potomstwa oraz rekonwalescentom i ludziom będącym w stanie ogólnego osłabienia, zmęczenia i wyczerpania. Mało wiadomo, iż z owoców dzikiej róży pozyskiwany jest olej. Zawiera on witaminę E, karotenoidy, sterole i nienasycone kwasy tłuszczowe. Stosuje się go w fizjoterapii w leczenia stanów zapalnych skóry, oparzeń i trudno gojących się ran.

Godne uwagi są przy tym, naszej rodzimej produkcji - polskie wysokowitaminowe soki z owoców dzikiej róży, które jako jedyne tego rodzaju w Europie, mają deklarowaną medycznie wysoką zawartość witaminy C - aż 450 mg witaminy C w 100 ml soku. To wielki sukces polskich naukowców. Po blisko 20 latach badań, udało się uczonym wyhodować odmianę róży, której owoce mają aż "3500 mg witaminy C w 100 g soku, tj. 4 razy więcej niż w owocach zwykłej dzikiej róży i 100 razy więcej niż w cytrusach".

Wartości zdrowotne płatków różanych

Także kwiaty dzikiej róży mają bezcenne wartości medyczne i kosmetyczne. Stosuje się je – dzięki dużej ilości flawonoidów, antocyjanów, garbników i olejku eterycznego – przede wszystkim w niestrawności, bólach gardła i dolegliwościach skórnych. Naparem z płatków różanych kobiety (także mężczyźni) przemywają twarz, dla odświeżenia cery.

Walory zdrowotne i kosmetyczne płatków różanych znali ludzie już w starożytności. Panie nacierały sobie płatkami ciało, aby było piękne, jędrne i pachniało. Dziś stosuje się ich wyciągi w kosmetyce, jako środek nawilżający, zmiękczający i wygładzający skórę.

Dla celów domowych, można a nawet warto zbierać samemu owoce i płatki dzikiej róży. Trzeba poznać wiedzę na ten temat, znać terminy i miejsca zbierania, sposoby suszenia, przechowywania, a następnie stosowania ich w celach zdrowotnych. Zielarze radzą, aby płatki róży zbierać na początku kwitnienia, w okresie suchej pogody i natychmiast rozkładać je w domu do suszenia, w cieniu i przewiewie. Natomiast owoce zrywa się w pełni dojrzałe, twarde, z dala od ruchu drogowego - od sierpnia do października.
Źródła: abczdrowie.pl i poradnikzdrowie.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym – Kwiat i owoce dzikiej róży. Dzika róża na chore stawy. Foto: mms-profesja.pl.google.com.
Pobierz stanislaw-cybruch - #stan #roza #zdrowie #kosmetyka ziola Dzika róża w zdrowiu i kosm...
źródło: comment_rPMK2ES1Tz2vu9ZNgEpSC5isfDKAlDV1.jpg