Wpis z mikrobloga

Jak zapewne wiecie u większości zwierząt, u których występuje dymorfizm płciowy, samce ewidentnie są piękniejszą płcią (vide pawie, lwy). Dzieje się tak dlatego, że samce zabiegają o względy wybrednych samic. U ludzi również mężczyźni uwodzą kobiety, lecz jednak to ta druga płeć jest uznawana za piękniejszą (przy czym ozdoby i makijaż nie są tutaj żadnym wyznacznikiem, ponieważ zależą wyłącznie od kultury; istnieją/istniały społeczności, w których panowie się stroją/stroili, jednak to mężczyźni niewątpliwie zwracają większą uwagę na wygląd potencjalnej partnerki niż odwrotnie i jest to biologicznie uzasadnione).

W najnowszej Polityce poruszono ten temat w artykule pt. Dlaczego kobiety są ładniejsze , gdzie przedstawiono interesującą hipotezę:
[ #nauka #biologia #ewolucja #fir3nauka ]
fir3fly - Jak zapewne wiecie u większości zwierząt, u których występuje dymorfizm płc...

źródło: comment_SOkn5lrPQz9LjvSSBXj5XBVq0r3eS304.jpg

Pobierz
  • 25
Dzieje się tak dlatego, że samce zabiegają o względy wybrednych samic.


@fir3fly: ale to wciąż słabe wytłumaczenie bo nie wiemy czemu samice mają taki dziwny gust. A samo pojęcie tego co jest ładne jest mocno subiektywne.

Samica w upierzeniu w kolorach naturalnego otoczenia ma być słabo widoczna żeby nie zwabic drapieżnika do gniazda, zaś samiec, który świeci jak choinka ma tego drapieżnika odciągnąć. Taka jest nasza Niewdzięczna rola oddać życie za
@fir3fly: Co warto zauważyć, "uroda" samców zwierząt jest:
A) kosztowna - energetycznie i poprzez zwiększone ryzyko śmierci - taki paw musi być w stanie uciec przed tygrysem z ogonem.
B) to, że są piękne to efekt naszego odbioru. Kto wie jak lwy odbierają urodę lwic i lwów?

Ryszkiewicz to ogólnie znany naukowiec ale moim zdaniem pozwolił sobie tutaj na mocne uproszczenia (przykładowo można popatrzeć na monogamię innych gatunków małp - która
A samo pojęcie tego co jest ładne jest mocno subiektywne.

@Kajetan8: piękno nie istnieje bez obserwatora, to oczywiste. Dlatego napisałam: " jednak to mężczyźni niewątpliwie zwracają większą uwagę na wygląd potencjalnej partnerki niż odwrotnie i jest to biologicznie uzasadnione". I to jest właśnie kryterium piękna danej płci.

Samica w upierzeniu w kolorach naturalnego otoczenia ma być słabo widoczna żeby nie zwabic drapieżnika do gniazda, zaś samiec, który świeci jak choinka ma
B) to, że są piękne to efekt naszego odbioru. Kto wie jak lwy odbierają urodę lwic i lwów?

@Sierkovitz: przeprowadzono eksperymenty u pewnych gatunków ptaków, które polegały na skracaniu lub wydłużaniu ogonów oraz na farbowaniu piór i u niektórych z nich samice faktycznie preferują samce, które my określamy jako ładniejsze (u innych znowu sprawdza się raczej hipoteza upośledzenia).

Wystarczająco ci namieszałem? Bo jakby co mogę dalej ;)

@Sierkovitz: jeśli tylko
tylko że w zdecydowanej większości takich par samiec w ogóle nie uczestniczy w wychowaniu potomstwa, więc nie ma nawet okazji, by się poświęcić. Jest wręcz przeciwnie, u monogamicznych zwierząt dymorfizm płciowy raczej nie występuje.


@fir3fly: Jeżeli samiec jakiegoś gatunku uczestniczy w wychowaniu potomstwa to brak tego samca nie może być bez szkody dla młodych, to co mówisz wcale nie neguje moich wcześniejszych słów.

A taki kaczor wcale nie musi chcieć się
Kajetan8 - > tylko że w zdecydowanej większości takich par samiec w ogóle nie uczestn...

źródło: comment_smTXZAePrPSciVQuJzu9pSGkQOBdbt1O.jpg

Pobierz
@fir3fly: ofiarowanie urody i atrakcyjności działa długo, ale nie przez całe życie. Kobieta po menopauzie nieodwracalnie traci swoje atrybuty, a mężczyzna jest nadal zdolny do rozrodu, chociaż słabiej pomoże w opiece nad potomstwem (choć i tu są wyjątki, kiedy to mężyzna jest majętny). Także ewolucja dała narzędzia, ale w tym ujęciu tylko do pewnego okresu życia kobiety. W sumie, ewolucja "była zainteresowana" tylko wychowaniem bezbronnego potomstwa :) nic ponadto. Kiedyś czytałam
@Sierkovitz: byłabym wdzięczna, gdybyś odpowiedział na poniższe pytania:
1. Dlaczego menopauza występuje wyłącznie u kobiet, a nie u mężczyzn?
2. Dlaczego tak długie życie po menopauzie jest wśród zwierząt wyjątkiem?
3. Dlaczego wiek przechodzenia menopauzy się sukcesywnie opóźnia?
4. Dlaczego u innych naczelnych atrakcyjność samic nie zależy od ich wieku?
5. Czy ludzka menopauza jest dziedzictwem po przodkach, czy wyewoluowała u każdego gatunku niezależnie? Czytałam, że prawdopodobnie pojawiła się już u