Wpis z mikrobloga

Mam zamiar zrobić dwa piwka na takim samym zasypie, pierwsze polskie pale ale (do wykorzystania iunga 50g, sybilla 100g), drugie single hop z jakimś amerykańcem, nie mogę się zdecydować na jaki, może coś polecacie? Na goryczkę sypnę też iunge chyba, czytałem że nie opłaca się chmielić amerykańskim chmielem na goryczke bo i tak ciężko wyczuć różnice, prawda to?
Możecie też podpowiedzieć co do kwestii chmielenia(kiedy i ile, może coś inaczej, wszystkie propozycje mile widziane). ( ͡° ʖ̯ ͡°)
-3,8 pale ale
-0,50 karmelowy 30
-0,50 pszeniczny
-0,30 monachijski I
Wszystko przetrawione przez us-05.
#piwowarstwo
  • 13
drugie single hop z jakimś amerykańcem, nie mogę się zdecydować na jaki, może coś polecacie?


@Qurthon: ja będę robił Mosaic a drugie z Equinoxem, ale nie single hopa tylko na gorycz coś tańszego. Magnum jest git a kosztuje 7zł za 100g ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Qurthon: Jeśli chodzi o single hop, to raz zrobiłem pale ale z samym cascade, dupy nie urywało, ale też paskudne nie było, goryczka też mordercza nie była (wg brewtarget koło 40 IBU - realnie pewnie mniej), ogólnie dało się wypić, ale patrząc na to z perspektywy to myślę, że lepiej wykorzystać kilka amerykańskich razem niż poprzestawać tylko na jednym. Natomiast jeśli chodzi o goryczkę, to bym szukał czegoś tańszego bo te
@gato Chciałem single żeby poznać jak dany chmiel smakuje, ale w sumie masz racje, może jednak lepiej wykorzystać kilka chmieli, w końcu te 20 litrów będę musiał wypić i dobrze jakby było jak najlepsze. Możesz powiedzieć coś więcej o tym pale ale na lubelskim, czy to jakaś sekretna receptura? ;)
@Qurthon: Też tak kiedyś chciałem, ale jak zrobiłem to stwierdziłem, że szkoda kasy, bo efekt zbyt słaby. Na razie nie bawię się w amerykańskie chmiele, ale w przyszłości planuję uwarzyć coś z kilkoma na raz.

Jeśli chodzi o recepturę to nic sekretnego. Ogołnie jest prosta czy też może prymitywna, ale ostateczni mi smakuje.

Docelowo na 20l:

5 kg - Pale Ale
0,5 kg - Caramunich

60 min - 70 g Lubelski
@gato W sumie masz racje, jednak zrobię mieszankę, lubię tę cytrusowość z amerykańców to po co ograniczać się do jednej odmiany. ( ͡ ͜ʖ ͡) Dzięki za rady. :)

To teraz pytanie które, jeśli chodzi o maksymalną cytrusowość to citra, cascade, centennial będzie spoko?
@Qurthon: jest masa chmieli, które nadają się na single hopy. Sam nieco single-hopów uwarzyłem, z różnymi rezultatami smakowymi - po prostu jedne chmiele się do tego nadają bardziej, inne mniej.
Z nowofalowych chmieli na sh poleciłbym:
simcoe,
nelson sauvin,
citra,
mosaic,
CTZ,
amarillo.
@Qurthon:
citra jest bardzo mocno owocowa, ze sporą ilością kwiatowości. Dość ciężka i słodka.
cascade do wywarzony klasyk z balansem między cytrusami a żywicą,
centennial imo jest bardziej kwiatowy niż cytrusowy - zdecydowanie nie uzyskasz na centennialu efektu "wow, ale to pachnie owocami!"
@Ciap Właśnie o ten efekt mi chodzi, chociaż nie ma być to ciężkie piwo, raczej bardziej sesyjne ale jednak dość aromatyczne. To zostawić samą citre i cascade'a, czy dodać coś jeszcze? Po 50g + iuanga na goryczke starczy żeby efekt był zadowalający?
@salvador94: Dla mnie, eksperymentowanie z sh składa się również z tego, żeby zbadać wszystkie właściwości danej odmiany chmielu, również te goryczkowe :)

@Qurthon: Citra + cascade to dobre połączenie. Pamiętaj tylko, że citra jest dość dominującym chmielem, więc jeśli chcesz zachować balans między nimi, to syp mniej citry, więcej cascade