Wpis z mikrobloga

126 - 1 =125

Adolfo Bioy Casares, Wynalazek Morela, Fantastyka naukowa
Casares był bliskim przyjacielem Borgesa i podobnie jak on nie stronił od fantastyki. Podobnie również jak opowiadania Borgesa, recenzowana powieść nie jest typowym przedstawicielem fantastyki naukowej. Szczególnie początek tej króciutkiej książki przywodzi na myśl, tak popularny w południowej Ameryce realizm magiczny. Jednak wszystkie niesamowite fenomeny i zdarzenia posiadają swoje logiczne, choć dość fantastyczne, wyjaśnienie. Tak więc powieść ta łączy najlepsze cechy klasycznej science fiction(lub jak to kiedyś określano - scientific romance) i realizmu magicznego i wydaje mi się, że spodoba się miłośnikom obu gatunków.
Bohater powieści by uciec przed ścigającymi go służbami udaje się na bezludną, choć kiedyś zamieszkaną wyspę. Tam ukrywa się w śród opuszczonych budynków. Jednak ku jego zaskoczeniu odkrywa, że nie jest jedyną osobą na wyspie. Trudno napisać coś ponadto by nie zepsuć przyjemności z czytania. Dodam tylko, że osoby które spotyka bohater choć z pozoru wyglądają normalnie po pewnym czasie ich zachowanie zaczyna go dziwić. Powieść ta przypomina mi trochę pierwsze rozdziały Solaris, kiedy to jeszcze czytelnik niewiele rozumie, a atmosfera tajemniczości jest przytłaczająca. Tak więc mamy tu jakiś fantastyczny eksperyment, szalonego wynalazcę i jego maszynerię, dziwne fenomeny takie jak dwa słońca na niebie. Wszytko to okrywające przeszłe tragiczne wydarzenia, które bohater odkrywa. Cień pewnych tęsknot i marzeń, a wszystko to jakby sen na jawie. Opisałem to dość enigmatycznie, ale trudno oddać niezwykły klimat tej powieści.
Choć jest to bardzo krótka książka to jednak ilość pytań jakie czytelnikowi stawia jest zaskakująca. Czy technologia może przezwyciężyć czas, a fikcja rzeczywistość? Czy świadomość może istnieć poza swoim materialnym nośnikiem? Czy można zakochać się w czyimś wizerunku? Jest to klasyczna fantastyka, ale mogłaby być równie dobrze napisana dzisiaj. Jednak w przeciwieństwie do klasyki science fiction napisana została w wybornym stylu charakteryzującym literaturę iberoamerykańską. Zachęcam do lektury tej, jak ją określił Borges, odysei cudowności.

#bookmeter
Vivec - 126 - 1 =125

Adolfo Bioy Casares, Wynalazek Morela, Fantastyka naukowa
Ca...

źródło: comment_mkL5h7w8XQo6I4MBxnAuv3f2ZYOMy15T.jpg

Pobierz