Wpis z mikrobloga

Witam, przez krótki czas około miesiąc może więcej sprzedawałem gry na allegro. (Kupowałem je za około 12 zł i sprzedawałem za 25). Nazbierało mi sie tak około 1500 zł zarobku. Później przypomniało mi się o adsense na YouTube. Wszedłem a tam 450 zł do wypłaty, podałem swoj nr konta i za pare dni powinienem mieć pieniądze.

Jak sie rozliczyć z urzędem skarbowym ?

Boje się ze mogą sie przyczepić bo w sumie otrzymałem około 3000 zł wpłat z allegro a swojego zainwestowałem 1500. Jak mam to wytłumaczyć fiskusowi ? Zliczyć wszystko to co wydałem na gry i odjąć to od wpłat ?

Naprawde bardzo prosze o pomoc !
#allegro #youtube #podatki #pytanie #pomocy
  • 29
a orientujesz się może czy aby zrobić taką stalą sprzedaż to musze zakładać firme czy coś takiego ? Jestem w stanie zarobić tym sposobem dużo pieniędzy a zawsze pieniądz sie przyda :P


@liffer: Jeżeli planujesz regularnie na tym zarabiać, to tak - potrzebna będzie z czasem firma. Przez pierwsze dwa lata ok. 400zł ZUS co miesiąc i 19% podatku dochodowego.
@liffer: Jaki limit? Chodzi Ci o kwotę wolną od podatku? Ta kwota to 3000 tysiące złotych ROCZNIE. Od wszystkiego ponad to mając firmę musisz odprowadzać 19% podatku dochodowego (oczywiście nie od całego przychodu - można wrzucać różne rzeczy w koszta, które obniżają dochód jak np. reklama).

Przykładowo Ja na swojej działalności zarabiam ok. 12-15 tysięcy miesięcznie. Z tego kosztów mam jakieś 5k (głównie koszty reklamy), czyli odprowadzam 19% podatku od kwoty
@liffer: tak, ZUS płacisz co miesiąc mając swoją działalność - niezależnie czy zarabiasz, czy nie.

Aczkolwiek nie wiem jak to jest kiedy się jest osobą niepełnoletnią, bo przyznam szczerze, że się nigdy nie orientowałem. Poczytaj w necie.
@Fallriv: dzięki Ci bardzo serdecznie. Firma najprawdopodobniej pójdzie na brata lub ojca i na nich będe robił to wszystko. Działalność oczywiscie jeżeli przestanie sie opłacać mozna zamknąć tak ?
@liffer: Można zamknąć, można też zawiesić - wtedy nie płacisz ZUSu, a masz ten komfort, że możesz w dowolnym momencie odwiesić firmę. Z tym, że chyba nie można tak bez końca - nie wiem ile razy można firmę zawiesić ;)
@liffer: przez pierwsze dwa lata jako nowy przedsiębiorca masz tzw. okres ochronny, czyli płacisz połowę stawki ok. 400zł.

Po tym czasie wzrasta Ci do ok. 1000. Aczkolwiek jeżeli Twoi rodzicie mieli już kiedyś działalność i np. zamknęli firmę, to ich ta ulga już nie będzie obejmować i od razu będzie tysiak.