Aktywne Wpisy
mickpl +517
Hołownia na przedwyborczo-paralentoeuropejskim standupie pedzioł "Polska 2050 nie poprze kredytów 0%" oraz "nigdy więcej programów takich jak kredyty 2%"
Well, that escalated quickly XD
#nieruchomosci #mieszkanienastart #codzienneministerstworozwoju
Well, that escalated quickly XD
#nieruchomosci #mieszkanienastart #codzienneministerstworozwoju
xionacz +254
Koniec bycia ulaną świnią. Czas zadziałać, bo inaczej nie dożyję czterdziestki. Do zrzucenia 52 kg.
Zaczynam od ćwiczeń cardio, bo nadciśnienie nie pozwala na siłowe, to potem ( ͡º ͜ʖ͡º). Życzcie mi wytrwałości...
#silownia #wykop30plus #zdrowie
Zaczynam od ćwiczeń cardio, bo nadciśnienie nie pozwala na siłowe, to potem ( ͡º ͜ʖ͡º). Życzcie mi wytrwałości...
#silownia #wykop30plus #zdrowie
Musimy zapomnieć o polskim eldorado gazowym, choć łupki z cennym surowcem, są w naszej ziemi. Eksperci nie tracą nadziei, także polskie firmy wydobywcze, ale koncerny zachodnie wycofują się z Polski.
Słynny w świecie amerykański koncern energetyczny Chevron poinformował, że wycofuje się z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. Powód - zbyt duże koszty inwestycji. Chevron podał w krótkim komunikacie, że perspektywy eksploatacji polskich złóż, są mało konkurencyjne wobec innych inwestycji, które firma prowadzi. Ale nadal będzie poszukiwał gazu łupkowego na Ukrainie.
Zyski Chevronu spadły o 30 procent
Zdaniem analityków i ekspertów, za decyzją opuszczenia Polski przez Chevron, stoi zapewne m.in. niska cena ropy na światowych rynkach, a także i to, że polski gaz łupkowy przestał być konkurencyjny. Jedną z przyczyn wycofania się Chevronu to bez wątpienia efekt strategii koncernu. Mimo wszystko gaz łupkowy w naszym kraju ma przyszłość. - Dla rządu i parlamentarzystów, nadszedł czas na poprawienie prawa, by ułatwić pracę inwestorów – mówi Tomasz Chmal, ekspert w dziedzinie energetyki.
Decyzja Chevronu w sprawie Polski ma też prawdopodobnie związek z informacją na temat sytuacji finansowej firmy. Chevron poinformował, że zyski w czwartym kwartale 2014 roku spadły o blisko 30 procent, w stosunku do takiego samego okresu 2013 roku.
Poinformował także między innymi o znacznym opóźnieniu w budowie terminalu gazu skroplonego LNG w Kanadzie. Komunikat Chevronu podkreśla również, że wpływ na decyzję o opuszczeniu Polski mają coraz niższe ceny surowców energetycznych.
Poprawić prawo, ułatwić pracę inwestorów
Chevron blisko współpracował w Polsce z naszą spółką PGNiG. Razem obie firmy kooperowały m.in. w poszukiwaniach gazu na Roztoczu, przy czym Chevron miał 100 procent udziałów w koncesjach na eksploatację czterech złóż: Kraśnik, Zwierzyniec, Frampol i Grabowiec. Nie wiadomo, jeszcze jak decyzja amerykańskiej firmy odbije się na planach i wynikach polskiej spółki PGNiG.
Jedną z poważnych przeszkód w realizacji poszukiwań złóż łupków gazowych jest brak niezbędnej ustawy. Ministerstwo Skarbu wciąż zapowiada, że przygotowuje regulacje prawne, które mają ułatwić życie inwestorom łupkowym. Gromadzi wnioski i sugestie. Resort środowiska przez długie tygodnie zgłaszał swoje uwagi, m.in. takie, że projekt ma za bardzo uprościć procedury związane z ochroną przyrody. Wiadomo, że ustawa ma m.in. skrócić czas oczekiwania na decyzje administracyjne, które inwestor musi mieć przed podjęciem prac poszukiwawczych.
Z "boomu" łupkowego zostało niewiele?
Z powodu braku uregulowań prawnych, w ostatnim roku zrezygnowało z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce, kilka międzynarodowych koncernów takich, jak: Exxon Mobil, Total i Marathon Oil. Obecnie odwierty poszukiwawcze wykonują przede wszystkim polskie firmy: Lotos, PGNiG i Orlen.
Z boomu łupkowego w Polsce, nakręconego kilka lat temu propagandą głównie Amerykanów, niewiele zostało. Ale eksperci podtrzymują opinie, że gaz łupkowy w naszej ziemi jest i będą z niego korzyści. Potrzeba tylko cierpliwości i pieniędzy na poszukiwania. Przez 4 lata wykonano w Polsce jedynie 67 głębokich odwiertów. Jak wynika z szacunków eksperckich, do pełnego poznania potencjału polskich łupków, potrzeba przynajmniej 200 odwiertów. Na przeszkodzie stoją m.in. koszty. Jeden odwiert wymaga nawet 15 milionów dolarów.
Źródło: polskieradio.pl.
Stanisław Cybruch
Komentarz usunięty przez autora
Komentarz usunięty przez autora