Wpis z mikrobloga

#europauniversalis #eu4

Ok, sprawdziłem. Bizancjum na 1.9 da się grać ale jest bardzo trudno wystartować. Wiele zależy od szczęścia. W 1.9 nie ma już corów na Albanię, i prawosławne terytoria w Turcji. Masowe budowanie galer też utrudnili bo po przekroczeniu limitu ich cena stale rośnie. Start jest arcytrudny aczkolwiek możliwy. Mały poradnik dla zainteresowanych.

1. Na wstępie musi wylosować Austrii lub Aragonii Wenecję jako rywala. Najlepiej obu jak mi wtedy możemy obu wciągnąć do sojuszu. Bez tego jest to niemożliwe. Aragonia na poczatku jest bardziej przydatna niż Austria ze względu na to, że może do nas dotrzeć, ma flotę i PU z Neapolem. Aczkolwiek jest to sojusznik "na jeden raz" bo ekspresowo dostaje #!$%@? od Kastylii, traci PU etc.
2. Musi nam wylosować doradcę dającego +2 do siły dyplomacji. Zapomniałem jak to się nazywało ale wiadomo o co chodzi.
3. Od razu wysyłamy dyplomatów do Polski i Aragonii by poprawiali relacje. W necie piszą, że do Austrii ale w mojej opinii jest ona zbędna na początku.
4. Ustawiamy Wenecja jako rywala. Dzięki temu mamy możliwy sojusz z Austrią lub Aragonią lub mając szczęście z oboma krajami.
5. Jak najszybciej zawieramy mariaże, sojusze z w.w krajami.
6. Czekamy aż Osmani zaatakuja.
7. Atakują, wpada Polska z Litwą + Aragonia z Neapolem.
8. Osmani tak bardzo #!$%@?.
9. Bierzemy swoje cory w Grecji.
10. Mamy 10 lat spokoju więc możemy wbić w Bałkany.

Ja sojuszu z Austrią zawrzeć nie zdążyłem. Zrobiłem to dopiero po wojnie jak Aragonie #!$%@?ła Kastylia. Generalnie najważniejszy jest start. Jeśli przetrwasz i będziesz grał mądrze i ostrożnie to przetrwasz. A polecam bo to państwo jest arcyciekawe. Możliwość ekspansji w każdym kierunku, misje dążące do odbudowy imperium rzymskiego etc. Moim skromnym zdaniem absolutne top3 jeśli chodzi o ciekawe państwa z potencjałem.

Moja obecna sytuacja.
Pobierz
źródło: comment_IMr7Vc9WBzjqPkJJ6AI7Z0r5FPjHlUM9.jpg
  • 8