Wpis z mikrobloga

#sieci'owe Mirki, mam taką strukturę:
Komputer - Serwer - Wiele urządzeń końcowych

Komputer ma się komunikować z urządzeniami końcowymi (wysyłanie i odbieranie wielu danych na wiele urządzeń).
Każde z urządzeń ma swój własny adres fizyczny, ale nie mogę nadać im IP.
Komputer komunikuje się z serwerem po Ethernecie, a urządzenia końcowe są wpięte bezpośrednio do serwera łączem szeregowym.

Przekierowanie na odpowiednie urządzenie ma realizować właśnie serwer, ale tu pojawia się problem:

W sofcie na kompie nie mogę ustawić różnych portów TCP (nie pytajcie ;P po prostu się nie da), po którym mają być wysyłane dane do konkretnego urządzenia, więc w serwerze nie ma sensu mapowanie portów TCP na fizyczne porty szeregowe (chociaż się da).

W sofcie na kompie mogę ustawić różne adresy IP, pod które mają być wysyłane dane (i to by [chyba] działało), ale w sofcie serwera nie mogę doszukać się opcji żeby każdemu portowi szeregowemu przypisać jego własny adres IP (chyba, że nie umiem czegoś skonfigurować, bo jest opcja komunikacji po protokole PPP).

Mógłbym w kompie pomapować wirtualne porty COM na porty TCP (bo jest możliwość komunikacji po portach szeregowych w tym sofcie), ale zgadnijcie - nie da się zmienić także portu COM :]

Rozsyłanie z serwera wszystkiego na każdy port też nie działa pomimo tego, że każde z urządzeń ma swój adres fizyczny i niby w teorii powinno rozpoznać czy pakiet jest dla niego czy nie (zresztą nawet nie można wysyłać w serwerze z jednego portu TCP na wszystkie szeregowe, a przynajmniej mi to nie działało).

Da się to jakoś ominąć? Bo szczerze to już nie mam pomysłu.
#informatyka #komunikacja #tcp no i niech będzie, że #automatyka
  • 18
@JakisTakiNick:
No skoro nie napisałem od razu to chyba ładna pogoda, nie :D ?

@myszczur:
Są trzy warstwy:
Komputer - urządzenie, które nazwane jest serwerem (jak w komentarzu wyżej) - urządzenia końcowe.

Ten serwer ma już porty szeregowe. Tu nie chodzi o fizyczną realizację połączenia, bo to mam dobrze ogarnięte.

I w ogóle inną bajkę opowiedziałeś ;]

No właśnie! :D

Zmusiliście mnie: IDĘ NA ELEKTRODĘ!
@MasterSoundBlaster: to w jaki sposób ten soft rozpoznaje wiele urządzeń na com skoro nie da się wybierać kilku portów com? czy może ten soft jest przystosowany tylko do działania z jednym urządzeniem na raz?
@Dolan:
I gdzie chcesz ten router wpiąć? Pomijam już na jakiej podstawie będzie rozpoznawał, który pakiet gdzie ma iść.

no to tak jak ktoś wyżej podał potrzebujesz routera sieciowego z RS-232

Tak, kolega podał, ale zaraz później napisał:

ale ja się nie znam. I w ogóle inną bajkę opowiedziałeś ;]

@myszczur: @JakisTakiNick: @Dolan: @mk87so01:
Jakby ktoś był ciekawy to podaję rozwiązanie:
1. W sofcie na kompie można ustawić wysyłanie pod wiele IP.
2. W ustawieniach karty sieciowej ustawiamy statyczny adres IP (w Protokół internetowy w wersji 4) i dodajemy wcześniej zadeklarowane w zaawansowanych. Czyli mamy X adresów IP do których informacje docierają po jednym porcie TCP.
3. W linii komend mapujemy źródłowe IP (zadeklarowane wcześniej) i ten jeden