Wpis z mikrobloga

Czy socjaliści są za rozwojem i chcieliby żeby ludzkość poleciała np. na Marsa?
Czy socjaliści chcą żeby bogaci podzielili się majątkiem z biednymi?

Gdyby Elon Musk żył w socjalizmie, czy miałby szanse stworzyć tak niesamowite przedsiębiorstwa, które pozwoliłyby mu na wysłanie ładunku na stacje kosmiczną, nie mówiąc o planach kolonizacji marsa?
Szach mat socjaliści.
#socjalizm #elonmusk #lewackalogika
  • 30
@nieumiemtanczyc: Tylko i wyłącznie przez zimną wojnę. To działało na zasadzie konkurencji rządu ZSRR z rządem USA :) Socjalizm miał tu niewiele do gadania. Wojny, chcąc nie chcąc, prowadzą do rozwoju technologicznego.
@nieumiemtanczyc: okej. Gdy apollo lądował na księżycu w USA rządził Richard Nixon. Program jego partii wyglądał mniej więcej tak:

wolny rynek
niskie podatki
walkę z monopolami
mniej ograniczeń dla wielkich korporacji
walkę z przestępczością
prawo do posiadania broni palnej dla każdego
ograniczenie wydatków na pomoc socjalną
rozwój armii
walkę z terroryzmem

(źródło wikipedia ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
@Przemysl: @rowerzy:
Przypominam że LHC kosztował 4 000 000 000 dolalarów.

Poza tym eksploatacja kosmosu to bardzo rentowny biznes.

Jakie są stopy zwrotu i na lądowaniu na księżycu człowieka albo na łaziku na marsie? Jakie dochody wyliczyłęś że wiesz że są rentowne?

tak, chociażby takie google i microsoft cały czas finansują jakieś naukowe badania, z własnej ambicji czy też możliwych zysków.

Są spółkami giełowymi i sponsorują to na czym mogą
@rowerzy: Do czego dążysz? Chcesz mi udowodnić, ze gospodarka rynkowa > gospodarka planowana? Jeśli tak to sobie daruj bo sam jestem zwolennikiem wolnego rynku :) Jednakże sam nie lubie gdy ktoś każe mi udowodnić, ze nie jestem wielbłądem i staram się stawać w obronie uczciwej dyskusji
@rowerzy: Jeżeli Musk, rzeczywiście się czymś wyróżnia, a nie jedynie ma doby PR, to zapewne w socjalizmie mógłby na przykład zarządzać jakąś instytucją naukową.
@nieumiemtanczyc: Mówiłeś że socjaliści jako pierwsi wysłali człowieka w kosmos. Myślałem że rozmawiamy o konkretnym wyścigu kosmicznym w czasie zimnej wojny. (Gdzie gdyby nie zimna wojna to by do tego nie doszło, przynajmniej w zsrr)
@rowerzy: Ustrój miał zasadnicze znaczenie dla podboju kosmosu.
"Mały rząd" czyli ideał kapitalisty-liberała, nie byłby w stanie wysłać człowieka w kosmos.

Ogólnie wszystkie SPEKTAKULARNE osiągnięcia ludzkości to osiągnięcia rządów opresyjnych, zbierający wysokie podatki i wydające je wedle własnego uznania.

Natomiast większość mało spektakularnych osiągnięć, które są kluczowe dla naszego dobrobytu to osiągnięcia prywatnej przedsiębiorczości. niezależne od ustroju.