Wpis z mikrobloga

Mircy, potrzebuję serwera plików, serwera bazodanowego, serwera wydruku, firewalla, serwera usług katalogowych. Można to rozwiązać za pomocą jednego urządzenia? Czy np. firewall albo dysk sieciowy na osobnym serwerze a reszta na głównym.
#it #serwery #siecikomputerowe
  • 14
@kiboq: Najbardziej powszechne w firmach to jakiś lepszy router z firewall + serwer z Windows 2008. Czasami specjalnie dla bazy danych jakiegoś systemu ERP jest dostawiany kolejny, ale głównie po to aby specjaliści od tego systemu nie szwendali się niepotrzebnie po głównym serwerze. Taka konfiguracja jest w większości firm ~ 20 osobowych. Natomiast jak robisz od początku, to najlepiej wirtualizować systemy.
@kiboq: Ogólnie jest OK. Natomiast nie pomogę Ci przy Windowsach, bo od kilku lat głównie w opensource się specjalizuję. Pomyśl ewentualnie o Vmware ESXi - jest darmowy. W zasadzie to jaki system postawisz, to zależy od tego na czym się lepiej znasz. Jeżeli czujesz się lepiej na windows'ach, to stawiaj wszystko na windows. Z tego co pamiętam kiedyś była jakaś licencja na Windows Server w której w skład wchodziła również licencja
@R4Fi: Super, dzięki wielkie za pomoc!
Zainteresuję się opensourcem bo to rzeczywiście można zaoszczędzić kupę kasy. Jak sobie dobrze ogarnę jak to ma być na windzie to będę szukał analogicznych rozwiązań.

A orientujesz się może jak to z tym dyskiem sieciowym?. Bo tak sobie myślę, że to chyba nie musi być na wirtualce tylko po prostu win server udostępniając pracę w domenie zarządza plikami użytkowników.
@kiboq: Jak chcesz ograniczyć do minimum koszta oprogramowania, to udziały sieciowe możesz postawić na Sambie. Kompy do domeny tez możesz wtedy wpiąć. Jak nie znasz się dobrze na linuksie, to możesz się pobawić jakimiś webGUI do tego, zobacz np. Zentyal czy coś podobnego. Skonfigurujesz tam domene, konta uzytkowników, udziały itd. Z drugiej strony GUI Cię zawsze ogranicza, bo nigdy tam nie będzie wszystkich możliwości.

@JakisTakiNick: Niestety nie, a przynajmniej w
@R4Fi: BTW co do opensource to @kiboq pewnie zainteresuje też opensourcowa wersja ActiveDirectory, czyli LDAP o ile dobrze pamiętam. Ale piszę to tak na ślepo bo jeszcze nie korzystałem nigdy, ani jeszcze nie "ogarniałem" tego. Nie wiem czy to protip. :D
@R4Fi:
Naprawdę bardzo mi pomogłeś!
Linuxa używam w wersji desktop, a winde tylko dlatego "bo c# i .NET" także widzę w nim potencjał. Dzięki za podsunięcie alternatywnych rozwiązań.
@mariuszkedziora: Ale z tego co pamiętam, to serwer ten musi być wpięty do domeny i na niego już musisz mieć licencje. No chyba, ze będziesz kombinował z Samba :) Ale mogę mieć nieaktualne informacje :)
@R4Fi: Nie, nie musi być wpięty do domeny. Stawiasz go na fizycznym sprzęcie i tyle - możesz już odpalać maszyny wirtualne. Ale trzeba oczywiście pamiętać, że systemy wirtualne muszą mieć odpowiednie dla siebie licencje.