Wpis z mikrobloga

#linux #ubuntu #uefi #bios . Potrzebuje kogoś kto ogarnia instalacje ubuntu na PC z uefi. Czy ktoś moze mi krok po kroku napisać co gdzie włączyć/wyłączyć, żeby zainstalować to scierwo obok win 8.1? Szału dostaje, robiłem jedno podejście według jakichś poradnikow, ale ubutnu sie nie uruchamiało wcale, działa tylko win i nawet nie ma teraz boot managera przy starcie... Swoją droga jaka przewagę ma uefi nad biosem, ze zastąpili?
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Smartek: Chodzi o Secure Boot, które w przyszłości ma ułatwić służbom zarządzanie twoim komputerem

Co do Boot Managera, nie ma jako takiego GRUB'a (chociaż chyba może być), zobacz Boot Menu przy starcie komputera czy masz opcję Ubuntu czy coś takiego
  • Odpowiedz
@Smartek: Secure boot trzeba wyłączyć. A poza tym ja musiałem w biosie kliknąć coś w stylu system installation mode, wtedy wszystkie zabezpieczenia dopiero zdjęło...
edit: ewentualnie na partycji UEFI podmień pliki windowsa na pliki bootmanagera, np. refind
  • Odpowiedz


@Smartek: to ja odpowiem czemu zastąpiono
1. Cena produkcji koszt napisania w jezyku wysokiego poziomu jest zawsze niższy niż koszt klepania w asemblerze .
2. Szybkość teoretycznie w pierwotnych założeniach uefi mia przekazywać do systemu w pełni zainicjalizowaną listę sprzętu by zaoszczędzić czas przy starcie na detekcję sprzętu :)
3. MBR to dość stara technika UEFI pozwala uwolnić od tego ma GUID partition table (GPT)
4. Teoretycznie nie potrzebny jest
  • Odpowiedz
@fervi: Mam opcję startu, ale wywala komunikat zamiast gruba - już nie pamiętam jakiej treści.
SecureBoot prawdopodobnie mam.

Jutro spróbuję przebrnąć przez wszystko raz jeszcze.
  • Odpowiedz
@Smartek: Secure Boot wyłączyć, Windows się będzie pluł, ale ten Spyware uniemożliwia używanie linuksa
@dzaku: Wszystko się zgadza, ALE wymuszenie Secure Boot sprawia to, że nie da się mieć Linuksa i Windowsa razem, a ta opcja domyślnie jest włączona
  • Odpowiedz