Wpis z mikrobloga

Mirki z tagu #matematyka, któryś chce trochę zarobić? Zapłacę za rozwiązanie kilku zadań (wraz z wyjaśnieniem co i jak). Na #studbaza zbliża się egzamin z algebry, a ja mam tutaj jeden przykładowy zestaw: klik.

Kolokwium z ćwiczeń zaliczyłem na 3.5, ale tutaj nie mam pojęcia jak się zabrać za którekolwiek z zadań (no, może oprócz czwartego, ale tutaj musiałbym sporo pokombinować żeby do czegoś dojść). Z tego co widzę, to one są czysto teoretyczne, więc mając odpowiednią wiedzę powinno się je zrobić dość szybko. Za rozwiązanie wszystkich oferuję 100zł płatne przelewem.
  • 5
@2f1i: Ale i tak nie mam pojęcia skąd to się bierze. Pewnie żeby do tego dojść musiałbym obliczyć wyznaczniki kilku macierzy pasujących do tego szablonu. Poza tym - nawet jeśli bym wiedział że tak jest - to wstawienie n! jako odpowiedź wystarczy? Wykładowca nie będzie się pluł, że nie wyjaśniłem lub że ściągałem?

Edit: Ok, doszedłem do tego jak można to rozwiązać szybciej. Ale tak jak pytałem - wystarczy po prostu
@Xayan: Kurcze, nie przemyślałem tego do końca, jednak to nie jest wynik dobry dla połowy przypadków. Zatem tak, potrzebujesz znać definicję macierzy trójkątnej. Żeby z takiej macierzy dojść do macierzy trójkątnej będziemy potrzebowali albo parzystą ilość zmian kolumn miejscami (dla parzystych n) lub nieparzystą ilość zmian (dla nieparzystych n). Potrzebujesz zamieniać je od zewnątrz (tzn 1 z ntym, 2 z n-1szym itd). Gdy zamieniamy miejscami kolumny, wyznacznik zmienia znak. Zatem