Wpis z mikrobloga

Bywaliśmy już poza naszą Galaktyką, zwiedzaliśmy wszystkie planety Układu Słonecznego i poznaliśmy jego najbliższych sąsiadów, nawet tych, którym nie było dane uzyskać miana gwiazdy, a zapomnieliśmy o tym, na którego patrzymy niemal codziennie: o Księżycu. To, bardzo bliskie nam ciało niebieskie i jednocześnie jedyne, na którym jak dotąd postawił swoją stopę człowiek, to piąty największy satelita w systemie Słońca. Większe są tylko trzy obiekty krążące wokół Jowisza: Ganimedes, Kallisto i Io, oraz Tytan, największy satelita Saturna, któremu swego czasu poświęcałem dość obszerny wpis.

Księżyc (pisany z dużej litery) ma dokładnie 3476 kilometrów średnicy i jest ciałem niemal idealnie kulistym. Obiega naszą planetę w odległości 384 tysięcy kilometrów i bardzo powoli, lecz nieuchronnie się od niej oddala. Szacuje się, że w skutek tego za jakieś 600 milionów lat efektowne, obrączkowe zaćmienia Słońca przez naszego satelitę nie będą już możliwe. Obraca się w tym samym czasie, w jakim okrąża Ziemię, przez co stale obserwujemy maksymalnie około 60% jego powierzchnii, upstrzonej "morzami", czyli terenami nieco ciemniejszymi niż pozostały teren.

Niezywkle zagadkowe jest pochodzenie naszego satelity. Żadna inna planeta w systemie Słońca nie posiada towarzysza o tak dużych rozmiarach w porównaniu do samej siebie. Sporego towarzysza posiada Pluton, lecz został on niedawno zdegradowany do miana planety karłowatej. Postuluje się nawet, w związku z dużymi rozmiarami jego towarzysza, Charona, o przemianowanie go na "podwójną planetę karłowatą". Tak czy inaczej, Księżyc wraz ze swoimi rozmiarami jest dla uczonych sporą zagadką. Jednocześnie stanowi pożywkę dla zwolenników teorii spiskowych, głoszących, że jest wytworem obcej cywilizacji, sztucznie umiejscowionym na naszej orbicie.

Choć tak bliski i stosunkowo najlepiej poznany spośród wszystkich ciał Układu Słonecznego, Księżyc wciąż kryje w sobie wiele zagadek. Jedną z nich jest dysproporcja w liczbie "jasnych" i "ciemnych" obszarów po widocznej z Ziemi i niewidocznej stronie globu. "Ciemną" dla nas stronę Księżyca poznaliśmy dopiero wraz ze startem pierswszych sond badających to ciało.

#mirkokosmos #kosmos #fizyka #astronomia #ciekawostki #piszeestel
E.....l - Bywaliśmy już poza naszą Galaktyką, zwiedzaliśmy wszystkie planety Układu S...

źródło: comment_6zN4w67DGg79xnQ9bYxPHMcPN3yVmuM4.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@Eestel: Tak mnie ciekawi, jakby zmieniło się nasze postrzeganie astronomii, a w zamierzchłych czasach astrologii, gdyby księżyc obracał się nieregularnie wobec Ziemi. Może skoro ludzie widzieli by, że skoro, Księżyc jest wielką kulą, wywnioskowaliby dużo szybciej, że i Ziemia musi nią być? A skoro tak, to też dużo szybciej, pojawiłby się Kopernik, z heliocentrycznym postrzeganiem wszechświata.
  • Odpowiedz
może przyciąganie grawitacyjne Ziemi miało wpływ na wypływy magmy na Księżycu? Pływy.


@qnebra @Eestel : Ja słyszałem taką teorię:

Jak wiemy Księżyc powstał w wyniku zderzenia Ziemi z inną planetą i po tym wydarzeniu oba ciała były roztopione. Świeżo powstały Księżyc był wtedy bardzo blisko Ziemi. Podczas gdy Księżyc stygnął, strona skierowana ku Ziemi była nagrzewana promieniowaniem cieplnym z Ziemi i była dłużej roztopiona. W związku z tym ślady po uderzeniach nie
  • Odpowiedz
@ryo1987: to są moim zdaniem trudne dywagacje, zahaczające bardziej nawet o filozofię niż samą astronomię. Ale faktem niezaprzeczalnym jest to, że taki prosty fakt mógł poprowadzić dzieje wczesnego badania kosmosu całkiem innymi torami. Na drodze w dalszym postępie stałyby jednak nadal ograniczenia związane z aparaturą badawczą i istniejącą technologią, co nie zmienia faktu, że wybitne jednostki mogłyby na pewne rzeczy wpaść nieco wcześniej.
  • Odpowiedz
@ryo1987: Przecież to, że Ziemia jest kulą ludzie wywnioskowali bardzo wcześnie. Starożytni robili nawet dość dokładne szacunki co do wymiarów kuli ziemskiej, np. Eratostenes. To, że Ziemia jest kulą widać właściwie na pierwszy rzut oka, bo Ziemia rzuca kolisty cień na księżyc podczas jego zaćmienia (dlatego księżyc to rogal) - to nie jest szczególnie trudne do wywnioskowania.

Twierdzenie, że ludzie w przeszłości uważali, że Ziemia jest płaska to jest jedno z
  • Odpowiedz