Wpis z mikrobloga

80 lat temu zaczęło nadawanie Polskie Radio Toruń

Obecnie Radio nazywa się Radiem PiK, które powstało z fuzji Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia oraz Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy.

W 1923 Radiostacja Marynarki Wojennej w Toruniu odebrała sygnał niemieckiego radia, z którego słychać było muzykę. Zaaferowany bosman i dowódca okrętu oraz pozostali członkowie Flotylli Wiślanej przecierali oczy ze zdumienia. Wkrótce zarządzono coniedzielne odsłuchiwanie radia, na które przychodziły rodziny marynarzy.

W 1925 roku w Bydgoszczy odbyła sie pierwsza prezentacja działania rozgłośni radiowej. Zaciekawiony tłum zebrany w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika przez szum potrafił dosłyszeć grę orkiestry. Niestety dźwięk fal radiowych zagłuszył koncert, który trwał tylko kilka sekund i aparatura, która prezentowała możliwości techniki zepsuła się.
Jednak krótko potem w Bydgoszczy organizowano słuchowiska pierwszej w Polsce stacji radiowej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Rok później audycje zaczęło nadawać Polskie Radio.
3 maja 1926 zaczęto publikować branżowe czasopismo "Radi-kurier".

W 1927 roku swoją przygodę z radiem rozpoczął Poznań. Radiem Poznańskim współrządzil m.in. dyrektor Polskiego Radia Zygmunt Chamiec. Pierwszym zatrudnionym pracownikiem tej stacji był Emil Zegadłowicz.
Ponieważ Poznań to była stolica województwa, w którym leżała Bydgoszcz, radio podjęło się pierwszej sportowej transmisji - regat wioślarskich w Brdyujściu. Stanowisko spikerskie było wyposażone w 2 mikrofony. Jeden z nich na mecie, drugi przy loży prezydenckiej. Radio emitowało dość dobry dźwięk. Ponownie stacja spróbowała swych sił w relacjonowaniu wydarzenia sportowego 2 lata później przy okazji Mistrzostw Europy w wioślarstwie, które odbywały się w Bydgoszczy.

W 1933 roku wydano rozporządzenie powołujące radio w Toruniu, które miałoby spełniać oczekiwania ludności i byc tubą propagandową jako przeciwwaga dla radia niemieckiego.

Rok później rozpoczęła się budowa radiostacji w Stawkach. Budowla była zbudowana w całości z polskich komponentów. P:od koniec roku rozpoczęła się emisja z Warszawy. Gazety branżowe opisywały wieżę radiową, jako najpiękniejszy z ówczesnych obiektów w Toruniu, który było widać z każdego miejsca w mieście.

15 stycznia 1935 oficjalnie otwarto toruńską rozgłośnię. Szefem stacji został dziennikarz Stanisław Nowakowski. Nadajnik radia był tak silny, że odbiorcami byli mieszkańcy całej północnej Polski i nie tylko. Charakterystycznym pierwszym sygnałem radia był fragment z utworu Stanisława Moniuszki "Flis". Po raz kolejny pisma branżowe rozchwytywały się nad znaczeniem radia, które miało propagować polską kulturę i pobudzać ducha narodowego.

#torun #polska #radio #pamietajohistorii
Lele - 80 lat temu zaczęło nadawanie Polskie Radio Toruń

Obecnie Radio nazywa się ...

źródło: comment_t0rxV9FrgaGdXHd0C7H32lXzSpF8m4mr.jpg

Pobierz