Wpis z mikrobloga

#stan #zdrowie #kaszel #leczenie Prawda o kaszlu. Jak go leczyć samemu w domu?

Jeżeli – jak twierdził Tacyt - lekarstwa działają wolniej niż choroby to trzeba brać się na swojskie sposoby, aby w warunkach domowych, pomniejszać działania choroby lub złamać i pokonać jej siłę.

Okres jesienno-zimowy obdziela nas różnymi chorobami, które nazywamy sezonowymi. Są to: katar, grypa, przeziębienie, zapalenie zatok, gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli, płuc, itp. Dość często dopada nas także kaszel. A ta dolegliwość bywa bardzo uciążliwa. Czasem trudno z nim zasnąć lub budzi nas huraganowym atakiem we śnie. Przeszkadza w pracy i w domu, nie tylko choremu, ale też jego otoczeniu. Bywa, że słuchanie kaszlu, staje się w pewnym momencie nie do zniesienia.

Czy można z kaszlem szybko i skutecznie poradzić sobie samemu? Czy wiemy, kiedy - w jakim momencie - powinniśmy pójść do lekarza? Czy mamy świadomość tego, że kaszel może objawiać poważną chorobę, o której trudno wiedzieć, ot tak bez badań, na oko?

Rodzaje kaszlu. Czy mogą coś sygnalizować?

Kaszel nie zawsze jest taki sam. O tym zapewne co nieco wiemy. Czasem jest łagodny z odkrztuszaniem, innym razem bywa dokuczliwy, suchy z drapaniem w gardle. A jeszcze innym razem, jest tak silny i częsty, że aż dzwonią szyby i ściany w domu. Każdy rodzaj może trzymać się kilka dni albo kilka tygodni. Może nas tak męczyć, że w końcu pójdziemy po rozum do głowy i ruszymy do lekarza. Czy rodzaj kaszlu może mieć dla nas jakieś znaczenie, być jakimś sygnałem? Tak - owszem. Dzięki podstawowej wiedzy o kaszlu możemy zastosować odpowiednie leki i zwrócić się o pomoc do lekarza.

Jak wspomnieliśmy są różne rodzaje kaszlu. I są różne kryteria podziału tej przykrej dolegliwości. Kaszel - ze względu na jego charakter – dzieli się na mokry i suchy. Pierwszy, wraz z odruchem wykrztuśnym, usuwa gęstą wydzielinę z dróg oddechowych. To bardzo ważny dla zdrowia naturalny odruch organizmu. Gorzej, gdy czujemy zaleganie wydzieliny, która jednak nie daje się usuwać. I tu – uwaga! Duża ilość wydzieliny może być świadectwem poważnych chorób: mukowiscydozy, zapalenia oskrzeli lub płuc, zapalenia zatok przynosowych.

Lekarze nazywają kaszel mokry wilgotnym lub produktywnym. Kaszel suchy to inaczej nieproduktywny. W trakcie jego trwania nie pozbywamy się wydzieliny. Bo nie ma w nim odruchu wykrztuśnego, jest zaś męczący, dokuczliwy, z trudną do zniesienia suchością w jamie ustnej i drapaniem w gardle.

Trzy rodzaje kaszlu. O czym one świadczą?

Podobnie jak mokry, kaszel suchy, o czymś świadczy. O czym? O ataku wirusa. Pojawia się zwykle, na początku groźnej choroby, wirusowej infekcji dróg oddechowych. Może być też symptomem niewydolnej pracy serca, astmy oskrzelowej, albo mniej znanych chorób śródmiąższowych płuc. Już początek takiego kaszlu, powinien być sygnałem, że musimy koniecznie udać się do lekarza.

Z medycznego punktu widzenia, biorąc pod uwagę czas trwania kaszlu, wyróżniamy trzy rodzaje kaszlu: przewlekły, ostry i podostry. Pierwszy charakteryzuje się tym, że trwa bardzo długo – ponad 2 miesiące. Może być sygnałem o poważnych chorobach płuc – nawet o raku. Drugi rodzaj kaszlu – ostry – wywołany bywa najczęściej alergiami lub infekcjami górnych dróg oddechowych.

Czasem kaszel alergiczny powstaje pod wpływem gazu, pyłu, albo ciała obcego, które weszło do dróg oddechowych. Trwa zwykle około 3 tygodni. Natomiast kaszel podostry to - na ogół - skutek trwającej dłuższy czas, wirusowej infekcji dróg oddechowych. Taki kaszel może dawać się we znaki około 3 do 8 tygodni.

Domowe sposoby leczenia kaszlu

Rynek farmaceutyczny oferuje różne preparaty, które pomagają pozbyć się kaszlu. Są to na ogół roślinne syropy, tabletki, granulaty i kapsułki. Można też, bez farmaceutyków, ratować się sposobami domowymi, naszych przodków. Bywa nawet, że są skuteczniejsze, tańsze i zdrowsze, niż apteczne środki nadziane chemią. Warto zacząć od pomysłów na syropy z cukru i cebuli, czosnku i cytryny czy buraczków oraz jedzenie czosnku i cebuli.

Pomocne jest w kaszlu ciepłe mleko z masłem i czosnkiem, miód cebulowy, grzaniec z wina, syrop z ziaren kopru włoskiego, syropy z tymianku, pędów sosny, herbata z lipy, dzikiej róży, podbiału albo z czarnego bzu, herbata z dodatkiem cynamonu lub imbiru, herbata z suszonych malin, mikstura z cytryny i oliwy, gorący rosół. Domowy syrop ma tę zaletę, że łagodzi ból gardła, zmniejsza napady suchego i męczącego kaszlu, ułatwia odkrztuszanie w przypadku mokrego kaszlu, ponadto wzmacnia układ odpornościowy.

Nasze babcie zalecają, na kaszel i ból gardła, wypróbowane przez wieki sposoby: nacieranie klatki piersiowej i pleców spirytusem salicylowym lub amolem, czy terpentyną, albo maściami rozgrzewającymi, również obowiązkowe płukanie gardła szałwią, przemiennie rumiankiem lub miętą. Wskazane jest też stawianie baniek – trzeba jednak mieć w tym doświadczenie. Jeśli kaszel utrzymuje się dość długo i jest nie do zniesienia to idźmy koniecznie do lekarza.
Źródła: dziennik.pl i poradnikzdrowie.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym – Uporczywy kaszel. Nie męcz siebie i innych! Zwalcz uporczywy kaszel. Foto: halozdrowie.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #zdrowie #kaszel #leczenie Prawda o kaszlu. Jak go leczyć s...

źródło: comment_vyxSBBgxFjK6p9jbFfZWnCBgXEYqFeIa.jpg

Pobierz
  • 3