Wpis z mikrobloga

Tak wyglądają gwiazdy przez teleskop, jeśli na wejściu teleskopu zostanie zamontowany pryzmat obiektywowy. To najjaśniejsze widmo blisko środka to Kapella. Jeśli się przyjrzycie dokładnie na niebieską część kreseczek, zobaczycie, że są one w kilku miejscach przerwane. To są linie widmowe (absorpcyjne) spowodowane obecnością wodoru w gwiazdach.


#astronomia #spektroskopia #widma #ciekawoski #praca
Al_Ganonim - Tak wyglądają gwiazdy przez teleskop, jeśli na wejściu teleskopu zostani...

źródło: comment_iuXobr338WEiMvTTeZjOJo11a4hAuB4L.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Szczerze mówiąc, nie :). Wydaje mi się, że lepiej się wyposażyć w tanią siatkę dyfrakcyjną, którą montuje się tak jak zwykły filtr, przed okularem.
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: To teraz poproszę o szczegółową relację z analizy tego widma.

Stawiam pierwsze kroki w spektrografii. Kupiłem tanią siatke dyfrakcyjną (20 zeta), taką foliową. Ma 13500 linii/mm. Zamontowałem ją w filtrze 2" i wkręciłem przed obiektywem. Zdjęcia robione teleskopem SCT 9,25", rejestrowane Canonen 550D.

Zrobiłem takie zdjęcie Vegi. Wybrałem Vegę, bo jest gwiazdą klasy A0V i ponoć w widmie widać bardzo wyraźnie linie wodoru. Spektrum przeanalizowałem w programie r-spec i udało mi się uzyskać widmo takie, jak na załączonym obrazku (lub link do picasy w pełnej
gnuthomson - @Al_Ganonim: To teraz poproszę o szczegółową relację z analizy tego widm...

źródło: comment_NUbxpzfvMlwO6Ds1OkBQGpMgqzIUd0CA.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@gnuthomson:
Aparaty fotograficzne nie zbierają światła białego takiego, jak pada ono przez obiektyw. Chip CMOS (lub CCD) wyposażony jest w filtr Bayera, który przepuszcza światło w trzech kanałach (w Canonach to jest sRGB). Plik CR2, który masz zapisany, nie jest prawdziwym RAWem. Żeby odzyskać RAW, trzeba się trochę namęczyć, a otrzymany plik będzie miał kilakset MB (macierz matrycy * głębokość w bitach (pewnie 12 bitów)). Możliwe, że R-Spec robi taką konwersję automatycznie, ale ja tego nie wiem.

Odpowiedzi:

1. Widmo trzeba skalibrować na funkcję czułości chipu aparatu. Następnie, widmo trzeba skalibrować w długości fali używając wybranych
  • Odpowiedz
Wielkie dzięki za info. Oba Canony (Twój 700D i mój 550D) mają 14-bitowy przetwornik.

1. Dobra, to przede mną czytanie o kalibracji do czułości chipu aparatu. Poszukam i jeżeli nic sensownego nie znajdę, to będę zawracał Ci głowę :) Co do kalibracji samego widma w długości fali, to zrobiłem w R-spec i jestem raczej pewien, że dla Vegi zrobiłem to poprawnie. Wskazałem linię 0nm (widmo zerowego rzędu, czyli sam obraz gwiazdy) i linię h-beta (bo jest najbardziej widoczna).

2. Ok.

3.
  • Odpowiedz