Wpis z mikrobloga

109 lat temu otwarto konsulat USA w Toruniu

Toruń przez wiele lat był miastem położonym blisko granicy, stąd częste zainteresowanie obcych Państw i zakładanie placówek dyplomatycznych. Z racji swojej rangi, Toruń mógł zaoferować u siebie budowę konsulatów.

1906 roku to okupacja Torunia w ramach rozbiorów dokonywanych na tych terenach przez Prusy. Na przedmieściach, w niedalekim Lubiczu, leżała granica. To spowodowało budowę przez zaborców Twierdzy Toruń, na którą składało się 15 fortów, o Forcie VII pisałem wczoraj.
W 1809 roku po ucieczce z Warszawy, ulokował się tutaj rząd Księstwa Warszawskiego.
Pierwszy konsulat powstał w Toruniu w 1874 roku. Było to pierwsze takie wydarzenie w regionie. Przed wybuchem I wojny światowej, w Toruniu działały dwie tego typu instytucje: rosyjska i amerykańska.

Konsulat USA pełnił w tym mieście funckje gospodarcze i zajmował się sprawami imigracyjnymi. Związek Przemysłowców Wschodnioniemieckich, 6 lat wcześniej proponował utworzenie takiej placówki, z równoległym rozszerzeniem kompetencji placówki konsularnej w Gdańsku. Rejent gdański zatwierdził ten pomysł i 11 stycznia 1906 roku amerykanie mogli czuć się w Toruniu swobodnie.
Konsulat pełnił równolegle funkcje edukacyjne, szkoląc potencjalnych emigrantów w języku angielskim. Placówka pomogła około 7000 Polaków z północnej Polski w transporcie do USA. W czasie I wojny światowej, urząd został zlikwidowany.
Budynek dyplomacji był położony w prestiżowej dzielnicy przedmiejskiej - Mokre. Mieścił się w dużej kamienicy przy ulicy Wałdowskiej. Dzisiaj swą siedzibę ma tam Szpital Psychiatryczny.

#dyplomacja #polska #torun #pamietajohistorii
Lele - 109 lat temu otwarto konsulat USA w Toruniu

Toruń przez wiele lat był miast...

źródło: comment_vRyaNcp885eJ3ERDNxKz0C0SBWe9F1cP.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz