Wpis z mikrobloga

Często w weekend odwiedzam dziadków i mieszkającego z nimi pradziadka. Mieszkają na wsi i spędziłem tam bardzo dużą część dzieciństwa więc często z chęcią wpadam na obiad. Pradziadek jest po 90, ale całkiem nieźle się trzyma jak na ten wiek. Często przeglądam z nim zdjęcia i tu chciałem się pochwalić, mam kilkaset zdjęć począwszy od lat 20... Na prawdę kawał historii rodziny, a zarazem kultury naszego kraju. Co najlepsze dziadek pamięta wszystkie postacie ze zdjęć,miejsca i okolicznośći. #starocie #historia #2wojnaswiatowa #przodkowie

Pobierz
źródło: comment_G1Vg5L09cUx09IJvErvGr510xOdMMagG.jpg
  • 14
@KuwbuJ: Jest ich na prawdę mega dużo, są jeszcze starsze :) Słuchać można godzinami opowieści z tamtych lat.

@panna_kessy: Ja podziwiam za pamięć na prawdę drobnych szczegółów :). Zdziwiłem się za opinie na temat Niemców, dziadek zawsze mówił, że zdarzali się też dobrzy, którzy byli zmuszeni iść walczyć. Kiedyś nawet pomógł jednemu, który uciekł z frontu. Rosjan wspomina jako strasznych brudasów. #niepopularnaopinia
mam kilkaset zdjęć począwszy od lat 20... Na prawdę kawał historii rodziny, a zarazem kultury naszego kraju


@KuwbuJ: Zazdroszczę, bo u mnie ciężko się czegokolwiek dowiedzieć o 3 pokoleniu wstecz, zresztą wątpię by cokolwiek chwalebnego osiągnęli, a co dopiero udokumentowali na fotografiach.
@PeaceUN: Drzewo genealogiczne udało nam się rozpisać do połowy 18 wieku. Niestety tylko ze strony mojej prababci :). Potem księgi się urywają...Mam akty urodzin i zgonów, ale większość po rosyjsku ( do tego dziwny charakter pisma ) więc ciężko się doczytać :).
@KuwbuJ: też znam taką opinię o Niemcach dlatego nie mam nic do nich a wręcz garnę się do ich Kraju...może rozmawialiście kiedyś na temat zagarnianych ziem/mieszkań przez niemców na terenie dzisiejszych ziem Lubuskich i Opolskich? :)
@edek112: No tak, bo spodnie mają dwie nogawki a bluza dwa rękawy. Faktycznie uderzające podobieństwo.

Polskie patki, polski pas, proste górne kieszenie, polskie pagony....tak, to zdecydowanie niemiecki mundur.
@panna_kessy: Jeśli chodzi Ci o przejmowanie gospodarstw w czasie wojny wiem tylko jak to wyglądało w łódzkim :) Dziadek miał krótki epizod pracy w gospodarstwie u Niemca i nawet jakąś małą przygodę z jego córką ( Adelą bodajże ), matka strasznie nienawidziła Polaków i ciągle powtarzała, że powinni nas wymordować jak żydów, natomiast ojciec był bardzo dobrym człowiekiem i to właśnie jemu pomógł dziadek w późniejszym okresie ( ͡° ͜
@KuwbuJ: Wiadomo, mundur to ubranie robocze i nie zawsze jest w nienagannym stanie. :-) Szkoda, że nie w spodniach kawaleryjskich, w oficerkach i rogatywce ale i tak fajne.