Wpis z mikrobloga

Alkohol i papierosy w Australii

Jako, że wróciłem z namiotów z południowo-wschodniej Australii i mam spowrotem moją hybrydę opowiem Wam coś co na pewno wielu pasjonatów trunków zaciekawi. Tak, opowiem o alkoholu w Australii.
Kiedy jeszcze byłem w Polsce słyszałem masę opowieści od ludzi, jaki tu alkohol drogi. Jako Polak nie chciałem uwierzyć, że piwo kosztuje 12 złotych, a wódka 100 złotych. Na teren kangurów wwiozłem dla rodziny 2,25 litra alkoholu. Tylko tyle mogłem zabrać. Tymczasem nastał czas wylotu.
Gdy ujrzałem ceny strefy bezcłowej na lotnisku w Perth nie było tragedii. Mogę śmiało powiedzieć, było bardzo w porządku. Wódka była tylko odrobinę droższa, za to na przykład Szafir Bombaju kosztuje tu 90 złotych za litr. W Polsce? 90 złotych za 0,5 ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak czy siak, nie mogłem już więcej wwieźć, więc udałem się do wyjścia. Na 3 dzień od przylotu odwiedziłem tutejszy monopolowy czyli "Liquorland" (nie można alkoholu sprzedawać w sklepach spożywczych, tylko w alkoholowych można, bez okazania dowodu nie wejdziesz) i połknąłem gorzką pigułkę żalu z powodu cen i nie tylko. Wódka, oczywiście 37,5% ( ͡° ʖ̯ ͡°) kosztuje tutaj od 29 do 32 dolarów. Za 0,7( ͡° ʖ̯ ͡°) Nie znajdziecie tu butelek "pół litra" ani innych "małpek". Najnizsza wielkosc to 0,7. Co ciekawe Smirnoff kosztuje tyle samo co np. Absolut. Jest w zasadzie jedna cena wódki. Wódka litrowa to już wydatek 50 dolarów. Ostatnio wpadłem na wódke o nazwie "Polska wódka" produkowaną przez Polmos Białystok. Już nawet nie mówię o tym, że Wyborowa to tutaj codzienność. Mimo wszystko Polonia jest tutaj bardzo zgrana i całkiem spora (jeżeli ktos bedzie chetny opisze zycie Polakow w Perth na mirko). Wracając do tematu i odchodząc już od wódki przejde do piwa. Ilu z Was lubi sobie wypić do meczu Harnolda za 2 zeta? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tutaj każde piwo ma wielkość 375 ml. Nieważne czy to puszka czy butelka. Jezeli chciałbym sobie kupic jedna sztuka to najtaniej jest to 4 dolary za butelke. Natomiast gdy kupię 30 butelek, wychodzi już 1,50-2 dolary za butelke. Oczywiście, tak jak z wódka, jest i z piwem. Mianowicie jest wiele polskich piw tutaj, ktore niestety sa odrobinę droższe, ale nawet nie dorównują tutejszym ( ͡° ͜ʖ ͡°) Więc nie opłaca się wcale kupować pojedynczo lub nawet 6 paków. Co do wina? Jest wspaniałe i bardzo tanie. Wino na poziomie lidla lub nawet wyżej znajdziesz za 5-6 dolarów. Lepsze za 10 dolarów. Chyba nawet kilka przywiozę i dam na losowanie hehe.

PS. Tutaj warto wspomnieć trochę o nieodzownym elemencie niektórych fanów alkoholu, papierosach. Są one tutaj bardzo drogie(od 18 dolarów za paczke!!) a także baaaaardzo śmierdzące. Paczki są jednakowe, całe czarne z obrazkami np. zgniłej stopy i podpisem jaka firma fajek to jest i tyle. Sa gleboko chowane w sklepach i do pewnego momentu nawet nie wiedzialem gdzie je sprzedają. Jest tu zdecydowanie mniej osób palących.

#podroze #podrozujzwykopem #husiwperth #australia
  • 16
@etnomaniek: Dokladnie! W dodatku rzad ma w ciągu paru lat zrobić ustawe, która dzieciom od rocznika 2000 zabroni sprzedawać papierosów (nawet jak będą miały 30 lat) mozliwe ze to wejdzie od 2018 roku.
@shido: ja tez nie ;)
@Husejnow: Ja nie lubię alkoholu. Mam nadzieje, że partia rządząca odpowiednią ustawą przeforsuje i wprowadzi stosowną zmianę, by spożycie było niemożliwe dla bezmózgiej siły roboczej.
Jak można być takim ignorantem, by decydować o cudzym życiu?

Australia to syf, a nie państwo, które szanuje wolności obywatelskie. Nie każdy jest potulnym pieskiem, który przytaknie na każde słowo swego pana.
Dodam tylko, dla tych co nie wiedzą, że pewnie mowa o dolarze australijskim, którego kurs wynosi 2.90zł (USD w tej chwili stoi 3.60zł)
@Husejnow: możesz przybliżyć taki normalny dzień życia w Australii? Jakie trzeba ponieśc wydatki, żeby się utrzymać przy oszczędnym trybie życia itp.? Sumiennie odkładam fundusze na wyjazd wizowy (subclass 462), więc mam zamiar spędzić tam minimum 6 miesięcy pracując i zwiedzając.
Jak traktują polaków, orientujesz się może czy łatwo dostać pracę, jakie koszty mieszkania itp.? Z góry dziękuję :)
@yeloneck: jestem tutaj na wakacjach, wiec bedzie trochę trudno mi odpowiedzieć najbardziej szczegółowo, ale aie postaram. Przy okazji wołam @pelka @benq86 bo wy chyba pracowaliście w kraju kangurów :) Zacznę od tego, ze ceny sa rożne tutaj, najdrożej jest w Perth, czyli tu gdzie jestem, a najtaniej podobno w Sydney. Jeżeli idziesz na zakupy to każda rzecz musisz przeliczać 1:1 (oczywiście sa wyjątki). Ale jeżeli piersi z kurczaka za kilogram kosztują