Wpis z mikrobloga

Kwazary to jedne z najbardziej zagadkowych obiektów we wszechświecie. Położone miliardy lat świetlnych od Słońca i naszej galaktyki świecą niezwykle jasno, emitując ogromne ilości promieniowania o mocy porównywalnej do całej Drogi Mlecznej.

Na pierwsze tego typu obiekty natrafiono jeszcze w XIX wieku, lecz ze względu na fakt, że w tych czasach naukowcy nie dowierzali w to, że poza naszą mogą istnieć we wszechświecie inne galaktyki, klasyfikowano je jako zwykłe gwiazdy. Po odkryciach Edwina Hubble'a, który udowodnił nie tylko fakt istnienia obcych galaktyk, ale i zjawisko ich ucieczki okazało się, że kwazary to jedne z najodleglejszych obserwowanych obiektów.

Czym one są? Najprawdopodobniej to bardzo aktywne, młode galaktyki, które emitują niezwykle silne promieniowanie z własnego jądra. Odpowiedzialna za nie jest czarna dziura, która wchłania okoliczną materię, zwiększając swoją masę.Ich obserwacje pozwalają nam uzyskać wiedzę na temat bardzo młodego, powstającego dopiero wszechświata. Dość powiedzieć, że najodleglejsze z obserwowanych kwazarów powstały nieco ponad 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Bardzo silna emisja promieniowania wyklucza istnienie w okolicach kwazarów gwiazd, na których mogłoby powstać życie. Niewykluczone jednak, że z czasem, po ustaniu tak dużej aktywności w ich jądrach jest w stanie zagościć na obrzeżach tych galaktyk. Droga ewolucji najodleglejszych znanych obiektów wciąż nie jest jednak na tyle dobrze poznana, by stwierdzić to definitywnie.

#mirkokosmos #kosmos #fizyka #astronomia #ciekawostki #piszeestel
Pobierz E.....l - Kwazary to jedne z najbardziej zagadkowych obiektów we wszechświecie. Położ...
źródło: comment_img78Z3AzjZOPxfXuf2I4Y2rkxrHyJJk.jpg
  • 18
@Eestel: Dorzucę od siebie.
Punktowe obiekty optyczne widoczne na niebie w miejscach niektórych radioźródeł zostały na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych nazwane kwazarami(QSO, ang. quasi-stellar object - obiekt gwiazdopodobny). W wyniku systematycznych poszukiwań kwazarów różnymi metodami współczesna definicja tych obiektów zawiera następujące elementy:
a) obraz kwazara na zdjęciu jest nieodróżnialny od gwiazdy;
b) w widmie kwazara występują szerokie linie emisyjne;
c) widmo kwazara jest silnie przesunięte w stronę fal
@Eestel: hmmm, to mi przypomina, że miałem wygooglać jaka jest mechanika powstawania tych tzw. jetów na dwóch biegunach czarnej dziury :) Teoretycznie nie powinna ona przecież emitować nic poza promieniowaniem Hawkinga. Ale wiem, że w tym przypadku "teoretycznie" oznacza tylko moją niewiedzę :P Zanim sprawdzę, w pół ciemno strzelam, że jest to promieniowanie (materia?), które nigdy tak naprawdę nie przekroczyło horyzontu zdarzeń.
Przypomnę tylko, że obiekty widoczne "miliardy lat świetlnych" od nas są widoczne w stanie w jakim były te miliardy lat temu. Dlatego kwazary są widoczne głównie daleko i w obecnym wieku wszechświata występują już jedynie sporadycznie.
@kluen: podobnie jak promieniowanie Hawkinga - też nie przekroczylo horyzontu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A co do dżetów - to powstają z materii zasysanej do czarnej dziury. Materia taka układa się w postaci dysku akrecyjnego, zbliżając się do horyzontu zdarzeń coraz szybciej się obraca (przypomina wodę wpadającą do ujścia wanny). Część tej materii tak szybko porusza się, że przekracza prędkość ucieczki i wydostaje się ze spirali śmierci
@Eestel: W ramach ciekawostki. Zdjęcie pary świecących "gwiazd" żeby lepiej zobrazować jak jasne są to obiekty.

Obiekt po prawej stronie poniższego zdjęcia to niczym niewyróżniająca się gwiazda odległa o ok. 100 lat świetlnych od Ziemi. Świecący równie mocno obiekt na lewo wygląda jak gwiazda, ale to kwazar znajdujący się 9 miliardów lat świetlnych stąd.
Pobierz dobrabajera - @Eestel: W ramach ciekawostki. Zdjęcie pary świecących "gwiazd" żeby le...
źródło: comment_HJNcP6hnkgAwa36tBPK8wlfPtc2U9ZEX.jpg
Dość powiedzieć, że najodleglejsze z obserwowanych kwazarów powstały nieco ponad 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

@Eestel: wreszcie zgrabne ujęcie czasoprzestrzeni, propsuję mocno :)

@Xanthia: a w tym zdaniu nie chodziło o to, że moc promieniowania docierającego do nas jest właśnie taka? przypominam, że moc sygnału maleje z kwadratem odległości.