Wpis z mikrobloga

Trochę już nie book list'a nie aktualna, ale pokazuje, mniej więcej ile teorii ludzie muszą ogarnąć, którzy przygotowują się do CCIE (fotka nie moja). Czytając relację z przygotowań, generalnie ludzie poświęcają około 2000 godzin nauki (labowania, testowania, czytania, oglądania filmików instruktażowych) co wymaga 1.5-2lat.
Sam muszę najpierw zdobyć 5 lat doświadczenia, aby w ogóle zabrać się za naukę do egzaminu ;)

#cisco #ccie #sieci #siecikomputerowe
Sieciowiec - Trochę już nie book list'a nie aktualna, ale pokazuje, mniej więcej ile ...

źródło: comment_AY3QsOlh9fmjaUkfOKgGef3CzpxGSQP2.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
@vargemp: Po zdobyciu tytułu inżyniera, nie wiem czy choć w małym % liczy się to, że mam i technika informatyka :D Ucz się do egzaminu, będzie łatwiej Ci później przy przedmiotach technicznych jak się zdecydujesz na studia.
  • Odpowiedz
@Sieciowiec: Bzdura jak stąd do honolulu. Sam zdawałem egzaminy Cisco i powiem tyle - z rzeczywistością nie ma to nic wspólnego a gościa który nas uczył na kursach (certificat CCNP / CCIE) zaginałem nawet w prostych rzeczach. Nawet mając CCIE i wszystkie certyfikaty CIsco tak naprawdę wyłożysz się w momencie podejścia do jakiegokolwiek innego produktu. Moim zdaniem, żeby ogarnąć podstawy wystarczy Ci przygotowanie się z CCNA - i następnie może
  • Odpowiedz
@brokenik: "nie potrafili poprawnie zarobić RJtki na kabel a szczycili się wiedzą ze wszystkiego. Po prostu nóż w kieszeni się otwiera kiedy widzę takich "wykształconych" specjalistów. "

Jestem inżynierem, i nie muszę znać na pamięć kolorków kabli, aby go zacisnąć(a trochę ich zacisnąłem kilka lat temu) z prostego powodu - od tego będę miał techników, albo wykorzystam działające. A jak będę chciał zacisnąć kable to po prostu sprawdzę kolorki na
  • Odpowiedz
@Sieciowiec: No i to jest błędne myślenie - bo w jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej leżysz bo polegasz na działaniu innych osób. Uwierz mi, że ktoś kto chce zajmować się na poważnie sieciami komputerowymi to powinien proces tworzenia i budowy sieci znać od samego początku i na każdym etapie powinien wyłuskać błąd. Ja sobie nie wyobrażam inżyniera od sieci który nie potrafi zarobić RJtki albo polega tylko i wyłącznie na dokumentacji czy
  • Odpowiedz
@Blatow: Może trochę się wybronię z mojego punktu widzenia. Cisco dawno temu straciła bycie liderem w segmencie teleinformatyki i tutaj patrzę przede wszystkim przez ten pryzmat. Jeśli chodzi o segment sieci VPN to Cisco owszem wciąż tam jest mocno zakorzenione - ale konkurencja (zresztą bardzo nieuczciwa) ze strony Huaweia skutecznie zmiata Cisco w segmentach gdzie jeszcze rozwiązania tej firmy przodowali. Większość telekomów stawia właśnie na chiński sprzęt (co moim zdaniem
  • Odpowiedz
@director: W branży sieciowej typowo profesjonalnej Cisco nie ma czego szukać. Największe centra i punkty wymiany ruchu w Internecie korzystają odpowiednio z Junipera (LINX - London Internet Exchange), Brocade (AMS IX - Amsterdam Internet Exchange) oraz Lucenta-Alcatela (DE-CIX we Frankfurcie nad Menem). Polski PLIX również NIE KORZYSTA z Cisco tylko z router-serwerów opartych na Dellu i routero-przełącznikach Brocade. Zdziwiony?
  • Odpowiedz
@brokenik: > W branży sieciowej typowo profesjonalnej Cisco nie ma czego szukać.
(ʘʘ) Może Cię to zdziwi, ale Cisco w routingu i switchingu ma 1 miejsce w udziale globalnego rynku i to w niektórych regionach świata nawet grubo ponad 60%. Mam wrażenie, że po prostu popisujesz się wiedzą z dziedziny, o której masz mgliste pojecie. Niech zgadnę... jesteś studentem i wdrożenia widziałeś na papierze?
  • Odpowiedz
@brokenik: Nie zgodze się z Tobą w kwestii, że Kursy/egzaminy Cisco uczą utartych schematów. Owszem jest tam sporo rzeczy, które robi się w "cisco way" ale ja np. nauczyłem się z tych oficjalnych książek do ccna i ccnp bardzo dużo teorii, zasad działania protokołów, troubleshootingu w sieciach itp. I po przyswojeniu takiej dawki wiedzy i pracy z urządzeniami Cisco po przejsciu na innych vendorów HP i Alcatel-Lucent nie miałem zadnych
  • Odpowiedz
@m00n: Oczywiście, że masz rację - na kursach Cisco sporo można się dowiedzieć rzeczy które są uniwersalne i efektywne również w przypadku innych producentów. Ale ja pamiętam, że na którymś egzaminie z CCNA czy CCNP - niestety już nie pamiętam, był schemat sieci na którym narysowane były dwa komputery i router pomiędzy nimi. No i teraz pytanie z troubleshootingu było takie - co zrobić, żeby te komputery się ze sobą
  • Odpowiedz
@brokenik: Ale pare vlanów w trybie access to jest niezgodne ze standardem 802.1q. Takich rzeczy to ja nie lubie bo cięzko się takie coś diagnozuje jak się nie zna vendora. Wyjątkiem może być tu tzw. "voice vlan" ale według standardu. Port nietagowany = 1 vlan, port tagowany = x tagów (vlanów)
  • Odpowiedz
@brokenik: Nie wiem dokładnie. Ja miałem styczność tylko z modelami l2 2950,2960 i l3 3550, 3560. To już wiekowe modele. Jak wcześniej to wyglądało to nie wiem. Nie jestem jakimś wielkim fanem sprzętu Cisco bo za taką cene można lepiej wydać te pieniądze ale ścieżka szkoleniowa jak najbardziej mi się podobała. Chociaż fakt zauważyłem, że niektórzy jak już wdepną w Cisco to nic innego na świecie nie widzą i potrafią
  • Odpowiedz
@m00n: ZTCW to tylko serie L3 miały Private VLAN ale mogę się mylić. Właśnie o to mi chodzi - ludzie po kursach Cisco myślą, że już NIC innego na świecie nie istnieje. To bardzo zamyka światopogląd na wiele spraw.
  • Odpowiedz
@brokenik: Racja tylko l3 miały pvlan-s. w l2 tylko aclki na warstwie 2 w takim razie. W hp robiłem to za pomocą source-port filtering co podejrzewam że mimo ładnej składni i poleceń w CLI robiło tak samo aclke tylko bardziej transparentnie dla użytkownika :) Broniąc jeszcze ludzi posiadających CCIE, kiedyś mieliśmy problem z BGP, zrywało cąły czas nam połączenie nie dałem rady tego ogarnąć zadzwoniłem do naszego partnera z prośbą
  • Odpowiedz