Wpis z mikrobloga

Jako że #fiat #stilo to mój pierwszy samochód z #diesel - 1.9 Multijet 140 KM, mam pytanie do Was Mirki, z jakimi obrotami jeździć i zmieniać biegi? Wiem że w necie jest pełno poradników ale jedni piszą że #ecodriving i max. 2 000 a inni że 2 tys to min. granica- najekonomiczniejszy zakres to 2-4 tys.obr/min. Dotychczas udało mi się ustalić tylko tyle że na zimnym silniku kręcić max do 2 tys. obr/min., lecz co z normalną, dość ekonomiczną jazdą, lecz bez zamulania silnika?
#motoryzacja
  • 18
@Migajaca_dioda: najlepiej może iść przy obrotach x ale spalać 15/100 a mi nie do końca o to chodzi( ͡° ͜ʖ ͡°)
@indiglo: wiem, ogólnie chyba powinno go się zostawić chwilę na niskich obrotach po każdej jeździe.
@Sverc: 12 tys. wyszło w sumie. EDIT: Tak, 3 drzwiowy. 5d, moim zdaniem, nie mają takiego wyglądu.
@mountaineer: też jeżdżę dieslem, i nastepny pewnie też będzie diesel :) swoją drogą fajny silnik, jeździłem takim w wydaniu opla 1.9 cdti 150km. Ładnie się zbierał, nawet jak na automat. Jak będziesz dbać to pewnie będzie chodził jak zegarek
@yourboss: to silnik ładnie zamulony musi być. Przeciągnij na wyższe obroty od czasu do czasu.
@mountaineer: znajdź wykres momentu obrotowego - wtedy dowiesz się w jakim zakresie obrotów silnik pracuje najefektywniej i staraj się tak jeździć.
Na zimno nie przekraczaj generalnie 2000 obr./min., na ciepło pewnie będzie dobrze do 2500-2700.