Wpis z mikrobloga

Ostatni dzień w roku to dobra okazja, by pomówić odrobinę o odległych światach, na których mogło (lub może) rozwinąć się życie. Postępy astronomii w ostatnich latach przyniosły kilka naprawdę interesujących pod tym względem odkryć.

Na potrzeby analizy prawdopodobieństwa powstania życia (znanego w naszym rozumieniu) naukowcy opracowali indeks ESI. Wyznacza on skalę podobieństwa danej planety do Ziemi, analizując jej promień, gęstość, prędkość ucieczki i temperaturę powierzchni. Wartość 0 oznacza w nim planetę kompletnie różną od naszej, 1 z kolei - jej siostrę bliźniaczkę. Indeks Marsa wynosi 0,64. Merkurego z kolei, co ciekawe, niewiele mniej - 0,59.

Nie są to, jak widać, wartości rekordowe. Dość powiedzieć, że w gronie planet pozasłonecznych z łatwością można znaleźć przynajmniej kilkanaście o indeksie znacznie wyższym. Jedną z nich jest Gliese 667Cc, której skala podobieństwa do Ziemi to 0,84. To czterokrotnie masywniejsze od naszej planety ciało orbituje wokół czerwonego karła, który jest jednym ze składników układu potrójnego gwiazd. Planeta krąży niezwykle blisko składnika C, bowiem w odległości niewiele przekraczającej 0,1 jednostki astronomicznej. 667C świeci jednak na tyle słabo, że właśnie w takiej odległości od niej znajduje się jej ekosfera.

Przypuszcza się, że na planecie istnieje woda w stanie ciekłym. Jeżeli istnieje na niej efekt cieplarniany o intensywności podobnej do tego znanego z Ziemi, temperatura powierzchni oscyluje około 30 stopni Celsjusza. Ciało stanowi ciekawy obiekt do badań również ze względu na fakt, że znajduje się "tylko" 22 lata świetlne od Słońca.

#mirkokosmos #kosmos #fizyka #astronomia #ciekawostki #piszeestel

E.....l - Ostatni dzień w roku to dobra okazja, by pomówić odrobinę o odległych świat...

źródło: comment_ndne6wIckmanIRCl4P47V8WsiK8sZbpK.jpg

Pobierz
  • 11
@Eestel: Kolego, skąd masz te informacje? Bo ze swoich źródeł, widzę że ESI wychodzi zaledwie 0.62, przykladowo w SpaceEngine (najnowsza wersja). Za to niepotwierdzona Gliese 581g ESI 0,81, jest znacznie bliższa wyglądem Ziemi, tylko 1,7 średnicy Ziemskiej, temperatura na powierzchni 303 K. Wrzucam screeny obu planet ze SpaceEngine, warto je pooglądać samemu :)
cgn21 - @Eestel: Kolego, skąd masz te informacje? Bo ze swoich źródeł, widzę że ESI w...

źródło: comment_zTY2GxUMyHOEYGzFwEw5eCaGXDyRRf93.jpg

Pobierz
@Eestel: Tak sobie myślę, że ten współczynnik prawdopodobieństwa jest przecież stworzony w oparciu o typ idealny jakim jest Ziemia. Nie oznacza to zarazem, że życie nie mogło gdzieś powstać w warunkach zupełnie różnych od naszych ziemskich. Innymi słowy, kto wie, czy nie istnieją formy życia funkcjonujące w środowisku np. pozbawionym tlenu lub temperatury zbliżonej do naszej :)
@Eestel: Czytałem gdzieś, że Mars, był kiedyś doskonalszym miejscem do życia niż Ziemia obecnie. Grubsza atmosfera, niższa grawitacja, efekt cieplarniany pozwalał na wodę ciekłą, a odległość od słońca i atmosfera redukowały ilość szkodliwego promieniowania.

Masz może jakieś info na ten temat?
@Limitless: bierze się to z teorii typu, że strefa życia wokół gwiazdy "przesuwa się" wraz z jej wiekiem (nie wiem na ile to potwierdzone dane) i kiedyś życie "kwitło" (np. ok miliarda lat temu) na marsie a później przed zagładą marsa "przeniosło" się na ziemię. Inna teoria mówi, że życie na ziemi również wzięło się z z marsa ale w inny sposób (coś uderzyło w marsa a szczątki wyplutych skał z
@dilectus: No tak, ale równie dobrze tylko nasza kombinacja czynników może być życiodajna. Możemy sobie gdybać o kosmitach pijących rtęć i oddychających azotem, tylko po co skoro znamy już jedną kombinację, co do której jesteśmy pewni o jej "użyteczności".