Wpis z mikrobloga

#januszeelektroniki Mirony i Mirabele, chciałbym sobie zrobić dla sportu i zabawy wszelekiej własne głośniki (obudowa to inna bajka bo jeszcze nie zgłębiałem tematu). Jako wzmacniacz posłuży mi: http://allegro.pl/avt2995-b-wzmacniacz-stereofoniczny-z-subwooferem-i4923574598.html do tego transformator: http://old.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=75321 i tu rodzi się pytanie laika: rozumiem, że mogę do tego podpiąć trzy głośniki kązdy po 30W (30W bas)+2x(30W tony wysokie) lub bas 30W i dwie kolumny z głośnikami dwoma głośnikami na kolumnę po 15W (np. niskie tonay i szerokopasmowy), dobrze knuję? #audio #diy #glosniki #elektronika
  • 12
@cyberpunx: już prostuję.

1. Poszukaj jakiegoś sensowniejszego wzmacniacza. Sory, ale TDA2030 to jest starożytność, archaizm, tendencje do samosprzęgania, do uszkodzeń na skutek krzywego spojrzenia, szumy i marne parametry nawet w latach 80tych. 30W to szczytowa moc przy maksymalnym zasilaniu, i totalnym przesterowaniu. A dodatkowo tutaj cena całkiem nie-niska, i jeszcze za kit "do samodzielnego złożenia". Jak ma to być "do domu" (czyli zasilanie nie jest bardzo istotne) to szukaj na czymś
2. mocy głośnik<>wzmiaczniacz nie dobiera się 1:1 Dla bezpieczeństwa (głośnika) daje się głośniki mocniejsze niż wzmacniacz


@hrumque: Nie ma większego znaczenia czy dobieramy 2:1 czy 1:2, bo i tak każdy producent podaje moc jak chce. Dla bezpieczeństwa trzeba z głową korzystać z potencjomentru głośności - jeśli widzimy, lub słyszymy, że głośniki nie dają rady, to zmniejszamy poziom głośności i tyle

Dla bezpieczeństwa (głośnika) daje się głośniki mocniejsze niż wzmacniacz, wtedy nawet
Bzdury! Jeśli ktoś nieodpowiednio "pokręci na maksa" doprowadzając do przesterowania wzmacniacza i pojawienia się na wyjściu przebiegu prostokątnego o maksymalnej możliwej amplitudzie, to spali głośniki


@CCCCC: Jeśli głośniki są dobrze dobrane - to nic nie spali. - dlatego pisałem o doborze "mocniejsze niż wzmacniacz".

Jeśli to będą głośniki dynamiczne (zwłaszcza po podziale energii wg zwrotnicy) nawet przesterowany wzmacniacz (=zwiększona ilość wyższych harmonicznych) nic nie uszkodzi, bo maksymalna energia niesiona przez te
@cyberpunx: Jak nie znasz się na akustyce i projektowaniu kolumn to nawet nie próbuj nic składać samemu. Możesz złożyć uniampa irka jak umiesz uruchamiać wzmacniacze tranzystorowe albo gainclone. 2x lm3875 albo 3886