Wpis z mikrobloga

Skąd się wziął mój poprzedni wpis o homonimach i homofoniach? Otóż, lubię sobie "poskakać" po Wikipedii, jak mnie coś zainteresuje, a zaczęło się od tego tematu:

Satiacja semantyczna – zjawisko psychologiczne, gdy słowo lub wyrażenie czasowo traci znaczenie wskutek nadmiernego jego powtarzania.

A tutaj więcej np.

W odcinku „The One with the Stoned Guy” we Friends, postać opisywana w tytule powtarza słowo ‘Tartlets’, aż w końcu zauważa, iż straciło ono „jakikolwiek sens”.

W odcinku „Radioactive Man” Simpsonów Milhouse narzeka na konieczność powtarzania motto Radioactive Boya „Jiminy Jillickers” tak często, iż „traci ono całe znaczenie”.

W odcinku „Robin 101” Jak poznałem waszą matkę Ted mówi że „wszystko brzmi dziwnie po powtórzeniu sto razy” i powtarza słowo „bowl” (miska), dopóki nie zostaje zdezorientowany.

Interesujące jest też zjawisko "Generacji semantycznej", niestety na polskich stronach mało o tym, a nie czuję się na tyle dobra, aby tłumaczyć z angielskiego. Mniej więcej chodzi o to, że ciągłe mówienie o czymś w końcu sprawia, iż jest to prawdziwe. Choć może też prowadzić do zapominania i przeinaczania. Przeprowadzone badania na temat generalizacji semantycznej dały takie oto wyniki:

This result indicates that, first, semantic generation can cause recall-specific episodic forgetting and, second, retrieval-induced forgetting can occur even if the retrieved and nonretrieved items belong to different experiential episodes and tasks.

Okazuje się to szczególnie ważne w badaniach nad prawdomównością naocznych świadków przestępstw.

Troszkę więcej po angielsku

#ciekawostki #ciekawostkipsychologiczne #psycholingwistyka #psychologia #jezykoznawstwo i wołam @spatsi, bo to on gdzieś w komentarzu do wpisu wspomniał o tym pierwszy.
  • 5