Wpis z mikrobloga

Tłumaczenie AMA: Peter Dinklage - Tyrion Lannister z Gry o Tron

Od autora:

Hej wszystkim! Z tej strony Peter Dinklage. Pewnie znacie mnie z roli Tyriona Lannistera z Gry o Tron, ale aktorem jestem już od prawie 20 lat. Nie mam konta na Twitterze, więc na dowód, że ja to ja wrzucam to wideo na YT.

Słyszałem o Reddicie od mojej dobrej przyjaciółki Karyn Pasons, która grała w The Fresh Prince of Bel-Air. Zrobiła AMA w zeszłym tygodniu i mówiła, że miała przy tym niezłą zabawę. Kilka lat temu grałem również z jej mężem w Pete Smalls Is Dead. [...]

Słowniczek:

P - pytanie

O - odpowiedź autora AMA

PD - pytanie dodatkowe

OD - odpowiedź dodatkowa

AMA:

P: Zastanawiam się, jakie było życie w miejscach, gdzie były kręcone zdjęcia. Wiem, że pewnie nie masz dużo czasu, żeby cieszyć się otoczeniem, ale jak było w miejscach gdzie nagrywaliście?

O: Chorwacja to jedno z najpiękniejszych miejsc. Jesteśmy w Dubrowniku i pracujemy 6 dni w tygodniu, więc nie mamy dużo czasu wolnego. W nasze wolne dni wynajmujemy łódź i płyniemy w rejs wokół wysp. Idziemy pływać, nurkować... To jest po prostu najbardziej relaksujące miejsce na świecie. Chciałbym tam wrócić w wakacje. Najlepszą częścią dnia jest koniec pracy ponieważ jest tam bardzo gorąco, a przez cały dzień jesteśmy ubrani w ciężkie skóry i zbroje - po pracy niektórzy z nas zrzucają ubrania i od razu wskakują do morza. No oczywiście, nie wszystkie nasze ubrania. Wiecie, co mam na myśli. Ale to orzeźwiające zimno powoduje zawsze radość.

P: Jakie jest 5 najważniejszych rzeczy na "Twojej liście rzeczy do zrobienia przed śmiercią"?

O: Serio? Nie jestem jednym z tych starych kolesi! Hmm, może na pierwszym miejscu udać się do Peru... Słyszałem, że jest tam niesamowicie. Czekam na wasze propozycje pozostałych 4 rzeczy...

OD: No cóż, już sikałeś z Muru, więc możesz to odhaczyć.

OD: Pojeździć na smoku?

OD: Numer 2 - Wrócić z Peru

P: Co było najtrudniejsze podczas kręcenia Gry o Tron?

O: Zobaczmy... już wspomniałem o radości noszenie pełnej zbroi w środku gorącego Dubrownika. Jednak najtrudniejsze dla mnie jest bycie z dala od mojej rodziny, podczas dłuższych podróży.

P: Mógłbyś opowiedzieć jakiś mało znany fakt o tobie?

O: Może to, że uwielbiam hummus*?

A także, nie jestem wielbicielem kotów, ale miałem kota przez 10-lat ponieważ w moim mieszkaniu grasował szczur, a ja nie lubię zabijać zwierząt. Więc kupiłem kota, żeby mnie wyręczył. Myślałem, że mój współlokator weźmie kota, ale wyprowadził się ze swoją dziewczyną i go zostawił. Więc musiałem go przygarnąć.

Hummus - pochodząca z Libanu potrawa popularna na Bliskim Wschodzie w kuchni arabskiej. Wytwarzana jest z nasion ciecierzycy pospolitej

P: Kto z czołówki Gry o Tron jest najzabawniejsza poza ekranem?

O: Conleth Hill(serialowy Varys)! On jest moim drogim przyjacielem i na szczęście mam dużo scen z nim. Oraz Lena Headey(Serialowa siostra Tyriona), ona jest również moją przyjaciółką i wszystko co robimy razem kończy się dobrą zabawą. Kiedy nasza trójka zbierze się razem, to wszyscy mamy mnóstwo śmiechu.

P: Jeżeli miałbyś wybrać jakąś super moc, to co by to było?

O: W 100%-ach latanie, OCZYWIŚCIE. To była by niezła zabawa, ale zarazem przerażająca.

P: Jak "ustosunkowujesz" się do X-Men: Days of Future Past?

O: Mój agent chciał wiedzieć, czy było by dobrze jeżeli Bryan Singera(amerykański reżyser) by do mnie zadzwonił. Powiedziałem... hm, oczywiście ?!Następnego dnia zadzwonił do mnie i mieliśmy bardzo długą rozmowę na temat postaci. Kochałem jego poprzednie filmy o X-Menach. Komiksy były również super.

PD: Jak X-Men wypada w porównaniu do Gry o Tron?

OD: Mniej cycków i krwi.

P: Jak bardzo jest przerąbane życie w Nowym Jorku dla tak znanej osoby? Czy kiedykolwiek masz jakąś prywatność?

O: Tak, to znaczy jest to trochę skomplikowane. Cenię swoją prywatność. Zdaję sobie sprawę, że ludzie nie chcą mi wchodzić w drogę, ale wkurza mnie robienie zdjęć ukradkiem nie prosząc mnie o zgodę. To właściwie działa mi na nerwy. Nawet nie wiem dlaczego to robią, czyż nie fajniej jest poznać znaną osobę niż zrobić jej ukradkiem zdjęcie? Widziałem wiele różnych kombinacji, by mnie zagadać. Niektórzy wysyłają swoje dzieci, by mnie pytać o drogę! Jednak większość z nich jest bardzo miła i uprzejma, i nie zamierzam z powodu popularności wyprowadzać się z Nowego Jorku. Dla mnie ważne jest tylko bezpieczeństwo moje i mojej rodziny.

P: Czy masz jakieś zabawne historyjki zza kulisów Gry o Tron?

O: Była jedna taka scena, w której grałem z Jerome Flynn, który gra Brona. Wydaję mi się, że to było w pierwszym sezonie, kiedy powiedziałem coś do "szalonego drwala". On zapytał: "Jak chcesz umrzeć?" odpowiedź w scenariuszu była: "W wieku 80 lat, z brzuchem pełnym wina i kuem w ustach dziwki." A ja powiedziałem: "W wieku 80 lat z kuem dziwki w moich ustach". Przekręciłem parę słów, a kiedy je powiedziałem mój przyjaciel Jerome nie mógł przestać się śmiać, więc musieliśmy przerwać kręcenie filmu na jedne dzień.

P: Jaki charakter w filmie/literaturze chciałbyś zagrać najbardziej?

O: Świetne pytanie. Mam ogromną słabość do Atticusa Fincha. Jest trudno powiedzieć coś takiego, aczkolwiek nie widzę siebie w roli odkąd Gregory Peck w "Zabić drozda" odwalił kawał dobrej roboty.

P:Jaka była Twoja ulubione spotkanie z fanem, który przyszedł na plan Gry o Tron lub jakiegokolwiek innego filmu? Wielu fanów jest zdrowo szalonych, więc mogę sobie wyobrazić, że miałeś mnóstwo zwariowanych sytuacji z nimi.

O: Poznałem ludzi, którzy nazywali swoje psy "Tyrion". Również spotkałem kobietę, która nazwała swoje dzieci Aria i Sansa! Ale większości fanów jest po prostu super entuzjastyczna i bardzo pomocne , ponieważ dysponują znacznie większą wiedzę na temat materiału niż ja, bo już przeczytali książki, oni zbadali już wszystko, znają wszystkie linie rozwojowe postaci, więc za każdym razem, gdy chcą rozmawiać jest to naprawdę pomocne. Nie wyróżniają ich żadne osobliwości, są mili i bardzo sympatyczni. Sam nie wiem ... Lubią grać w ubieranki!

P:Jak osoby prowadzące serial opisały Ci rolę Tyriona? Jakie miałeś obawy przed zagraniem tej roli? Czy była to trudna decyzja?

O: To było wiele lat temu, czas minął tak szybko, o rany! Znam Davida Benioffa, był moim znajomy, a ja byłem wielkim fanem jego twórczości. Dlatego byłem ciekawy o jego pracę nad serialem dla HBO.

P: Słyszałem, że ty i Lena Headey(serialowa siostra Tyriona) jesteście dobrymi przyjaciółmi poza ekranem. Cokolwiek robicie, kocham chemię roztaczającą się między wami, a sceny Cersei / Tyrion są jednymi z najbardziej niedocenianych części serialu. [...]

O: Czasami musimy unikać kontaktu wzrokowego, żeby nie wybuchnąć śmiechem. [...]

OD:http://i.imgur.com/Dco4Yvi.jpg

P: Jaka pijesz kawę z rana?

O: Tylko z odrobina mleka, bez cukru. Nie chcesz wiedzieć jaką piję po południu.

P: Zastanawiam się, jak teatr i kino niezależne zrobiły z Pana lepszego aktora?

O:Zawsze wracam do niezależnych filmów, a zwłaszcza możliwości pracy z moimi przyjaciółmi, jak Alex. To jedno z najlepszych doświadczeń w mojej karierze. To genialny współpracownik i bardzo polecam ludziom, żeby wsparli jego projekt na Kickstarter - Małe Stopy.

P: Jaka otrzymałeś najlepszą radę w życiu?

O: Hmm... Pamiętam najgorszą radę, którą otrzymałem, a brzmiała ona "zrób to dobrze". Jako aktor naprawdę nie wiesz, co wtedy zrobić. Co do najlepszej rady to będzie nią cytat Stevena Soderbergha(amerykański reżyser), który przeczytałem w wywiadzie: "Wytrwałość + talent = szczęścia. Nie ma czegoś takiego jak czyste szczęście, po prostu trzeba wytrwać i mieć nadzieję, że masz odrobinę talentu." Uwielbiam ten cytat, myślę, że on naprawdę mówi wszystko.

[...]

Moje tłumaczenie na pewno nie jest tak dobre jak te z tagu #hasaczoweama pewnie dlatego, że jestem dopiero na poziomie A2/B1. Jednak mam nadzieje, że komuś się to przyda. I to by było na tyle drodzy wykopowicze, obecnie nie mam czasu na dokończenie tłumaczenia, więc jeśli ktoś miał by ochotę to może wprowadzić korektę w moim tłumaczeni, dokończyć je, a potem wrzucić na główną. Będę również wdzięczny za ocenę mojego tłumaczenia oraz konstruktywną krytykę.

Link do oryginału: http://www.reddit.com/r/IAmA/comments/22sber/i_am_peter_dinklage_you_probably_know_me_as

#graotron #got #gameofthrones #seriale #tlumaczenie #ama #reddit
  • 9