Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa #historia

28 lutego 1943 r. w fabryce Norsk Hydro w Vemork w okupowanej przez Niemców Norwegii grupa norweskich komandosów zniszczyła urządzenia do produkcji ciężkiej wody, potrzebnej III Rzeszy do prac nad bronią atomową.

Do jej produkcji niezbędna była ciężka woda. Jeszcze przed inwazją na Francję Niemcy podjęli nieudaną próbę przechwycenia zapasu ciężkiej wody (185 kg) z laboratorium prof. Frédérica Joliot-Curie w Paryżu. Francuzi jednak zdołali przerzucić ciężką wodę do Londynu (maj 1940). Ten niezbędny do produkcji broni atomowej środek hitlerowcy zdobyli w Norwegii, po jej opanowaniu w kwietniu 1940 r. W tym czasie Norwegia produkowała ciężką wodę na skalę przemysłową. Odbywało się to w zakładach chemicznych Norsk Hydro, położonych przy hydroelektrowni Vemork, niedaleko miasta Rjukan, w prowincji Telemark (w 1942 r. wyprodukowały 1,7 t).

Ronneberg dowódca akcji podpalił lonty, Kayser policzył do 10 i kazał dwóm strażnikom uciekać na górę, ile sił w nogach. Zaraz potem sabotażyści wybiegli na dwór przez stalowe drzwi piwnicy. Zdążyli przebiec nie więcej niż 20 metrów, gdy rozległ się głuchy huk eksplozji. Hałas maszyn i grube betonowe mury stłumiły go do tego stopnia, że członkowie grupy osłaniającej zastanawiali się, czy ich koledzy właściwie założyli ładunki.

Ronneberg jednak poznał po odgłosie wybuchu, że cylindry zostały zniszczone i 1000 litrów ciężkiej wody - mniej więcej 4-5 miesięczna produkcja - ścieka do rur kanalizacyjnych" - tak szczegóły akcji sabotażowej w zakładach Norsk Hydro opisuje Ray Mears w książce "Bitwa o ciężką wodę".

Więcej można przeczytać tu, tu, i tu
pekas - #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa #historia 

28 lutego 1...

źródło: comment_QYOEQrzYZEeqrZDrakwLbGmgvLbFkGrV.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@pekas:

10 maja 1940 [...] Miesiąc później [...] Rozpoczęła się produkcja ciężkiej wody do celów atomowych


Zbombardowanie fabryki groziłoby śmiercią sporej liczby cywilów, na co nie godził się norweski rząd na
  • Odpowiedz