Wpis z mikrobloga

A teraz o pomyśle który przewija się w mieście naszym. Na początku byłem jego entuzjastą. A teraz stałem się sceptykiem. Chodzi o budowę fary w Lublinie, znaczy odbudowę, gdyż zbudowany w XIII w. kościół farny św. Michała został rozebrany w 1854 roku decyzją władz carskich, ze względu na zły stan techniczny. Przy tym kościele w średniowieczu była szkółka parafialna, odbywały się też jarmarki. Było to centrum tzw. Nowego Lublina (z łac. Lublinium Novum ).

Link do wczorajszego artykułu z "Kurier Lubelski":

http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3687574,chca-odbudowac-fare-ze-starego-miasta-na-razie-jest-dyskusja,id,t.html

To jest trochę nad wyrost. Skoro mieli byśmy zbierać pieniądze odbudowę tego kościoła (w pobliżu są Dominikanie i Jezuicka Katedra), czy nie warto trochę pomyśleć? Jest to idealne miejsce do zbudowania podziemnego muzeum multimedialnego, którego ścianami byłyby fundamenty starej fary. W sposób nowoczesny przedstawić można by było historię tego kościoła, całego miasta od jego początków do czasów współczesnych. Skorelować ze sobą wszystkie istniejące instytucje. Ale czy to się da? Pomyślik swój jeszcze opiszę u siebie :) #historia #lublin #fara #kosciol #budownictwo
Pobierz rltb - A teraz o pomyśle który przewija się w mieście naszym. Na początku byłem jego ...
źródło: comment_2mAhjSeuxmElgctVFKNS4wUMm6pFjJ5K.jpg
  • 1
@rltb: Taka fara na pewno wzbogaciłaby panoramę starego miasta ale za mną przemawiają jednak wady.

1. Koszt odbudowy

2. Bliskość innych kościołów (Dominikanie, Katedra)

3. Zlikwidowanie placu, który jest tam wg mnie potrzebny. Stare miasto potrzebuje takiej przestrzeni.

4. Stare miasto zbudowane jest na wzgórzu lessowym, które powoli ale osiada. Z tego co pamiętam akurat w okolicach placu najbardziej osiada wzgórze, więc nie wiem czy przyjęłoby dodatkowe obciążenie.