Wpis z mikrobloga

Długo nie było #velaticontent więc pora to zmienić i z tej okazji zaprosić kogoś szczególnego. Dzisiaj możecie zadawać pytania byłemu oficerowi Agencji Wywiadu płk. Włodzimierzowi Sokołowskiemu, który szerzej jest znany pod pseudonimem Vincent V. Severski. Autor ksiażęk Nielegalni, Niewierni oraz Nieśmiertelni przepracował w wywiadze 26 lat, uczestniczył w 140 misjach w blisko 50 krajach. Zwerbował i prowadził około 30 agentów. Odszedł ze względu na problemy zdrowotne w 2007 roku. Był odznaczony m.in. przez Lecha Kaczyńskiego i Baracka Obamę. Pamiętajcie żeby nie pytać o rzeczy na które i tak uzyskacie odpowiedzi czyli konkretne misje, daty, miejsca - jednym słowem, o to co jest tajne.

ZASADY: do naszego gościa trafi kilkanaście pytań, które zbiorą najwięcej plusów. Jak ktoś ma więcej niż jedno pytanie to niech wstawia je w osobnych postach.

#4konserwy #ciekawostki #ama #szpiegostwo #4kuce #ksiazki #ksiazka #literatura
Velati - Długo nie było #velaticontent więc pora to zmienić i z tej okazji zaprosić k...

źródło: comment_RmuhDLUR4pRDOHIQnXCiCvdA96teLFc2.jpg

Pobierz
  • 62
  • Odpowiedz
Co najlepiej "motywuje" człowieka do przekazania informacji, których potrzebuje oficer? Pieniądze, szantaż, pomoc w karierze, straszenie bliskich, przysługa?
  • Odpowiedz
@woocash23: Oficer wywiadu, agent to osoba którą oficer werbuje, co ważne - poza granicami kraju.

Pytanie: pozostawiając na boku raport Macierewicza. Jaka jest Pana ocena dokonań WSI? Czy WSI należało zlikwidować, zreformować czy zostawić bez zmian?
  • Odpowiedz
Jak ocenia Pan działalność gen. Zbigniewa Nowka kiedy szefował UOP i AW, mam tutaj na myśli ocenę ogólną jak i zwalczanie oficerów, którzy zaczynali pracę w PRL.
  • Odpowiedz
@Velati: Co sądzi Pan o osobie Mariana Zacharskiego? Dla osoby nie znającej świata służb specjalnych jego osiągnięcia wywiadowcze wydają się być niezwykle imponujące, czy również je Pan tak ocenia? Czy Pana zdaniem robił "słusznie", wspierając swoją pracą pośrednio ZSRR?
  • Odpowiedz
Czy to prawda, że WSI uchodziły za jeden z najlepszych i najskuteczniejszych wywiadów na świecie? Słyszałem, że mieli ludzi i informatorów w miejscach, o których Amerykanie czy Rosjanie mogli tylko pomarzyć (np. niektóre kraje Bliskiego Wschodu).


@rissah: skąd masz takie informacje?
  • Odpowiedz
Wielu oficerów uzasadnia służbę przed 89 rokiem w sposób następujący: "Służymy Polsce, nieważna jaka ona jest. Tak samo służyliśmy Jaruzelskiemu, Kwaśniewskiemu i Kaczyńskiemu." W ustach Niemca, Rosjanina czy Kambodżanina deklaracja ta nie brzmi zbyt rozsądnie. Taka postawa zaciera różnicę pomiędzy państwem a krajem. Nie zaprzeczy Pan chyba, że istnieją państwa, które szkodzą własnemu krajowi i własnemu narodowi. Wg wielu takim państwem był właśnie PRL. Jaka granica musiałaby zostać przekroczona aby uznał Pan,
  • Odpowiedz
Jak bardzo film "Operacja Samum" oddaje rzeczywistość tamtej akcji? Dużo w filmie zostało zmyślone czy starano zachować się realia tamtej akcji dość dobrze?
  • Odpowiedz
@Velati: nie pamiętam już dokładnie, nie przytoczę źródeł, ale interesowałem się tematem trochę przy okazji likwidacji tych służb. Poza wieloma informacjami, jakie się wtedy ukazywały, dotyczącymi rzekomych afer WSI, czytałem też sporo o uznaniu, jakie budziły te służby w światku wywiadów w różnych krajach. Ponoć dzięki temu, że Polacy byli dobrze postrzegani w Afryce Północnej (np. Libia, duża liczba polskich inżynierów i firm budowlano - konstrukcyjnych pracowała w tym kraju)
  • Odpowiedz
@Velati: Czy mógłby Pan przybliżyć temat typowania potencjalnych oficerów przez osoby zajmujące się rekrutacją? Na jakich zasadach służby wybierają swoich przyszłych pracowników na uczelniach wyższych lub w ich późniejszych miejscach pracy? Jak daleka jest droga od pierwszego kontaktu oficera rekrutującego z potencjalnym przyszłym funkcjonariuszem, do przyjęcia w szeregi Agencji Wywiadu lub Służby Wywiadu Wojskowego? Czy SWW wyszukuje swoich przyszłych kadr również na uczelniach cywilnych?
  • Odpowiedz
@Velati: Dlaczego zdecydował się pan na obsadzić w rolach drugoplanowych agentów szwedzkich? Wynikał to z Pana sympatii do owych służb, czy być może z tego, że wywiady polskie i szwedzkie od lat mają tak przyjazną współpracę?
  • Odpowiedz
@Velati: Jakie warunki trzeba spełnić by dostać się do wywiadu?

Domyślam się, że wywiad sam zgłasza się po ochotników, ale czy są nimi cywile czy tylko wojskowi?

Co Pan uważa o Cichociemnych? Czy są wzorami do naśladowania dla obecnych Patriotów?
  • Odpowiedz
@Velati: Czy osoby prowadzące w Polsce biznes na średnim poziomie (nie warzywniak, ale też nie Kulczyk, powiedzmy majątek kilku-kilkunastu milionów) powinny obawiać się służb? Zakładając oczywiście, że nie działają przeciwko państwu.
  • Odpowiedz