Wpis z mikrobloga

Hubble w "kosmicznym warsztacie", grudzień 1993 r., ładowania wahadłowca Endeavour, misja STS-61, jakieś 600 km ponad (a może pod :) Ziemią. Kto by nie chciał mieć takiego widoku w pracy? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jedno z moich ulubionych zdjęć astronautycznych. Mam akurat do tej fotografii jakiś szczególny sentyment.

Kiedy miałem 8 czy 9 lat dostałem od rodziców album "Wszechświat w obiektywie" - dużą książkę pełną ciekawych jak na tamte lata (druga połowa lat 90-tych) fotografii z HST z bardzo przystępnymi opisami. Co prawda jako małe dziecko nie miałem pojęcia jak działa soczewkowanie grawitacyjne, albo czym jest diagram Hertzsprunga-Russella, ale obrazki utkwiły mocno w pamięci. Z Głębokim Polem Hubble zetknąłem się pierwszy raz właśnie w tym albumie. A jego pierwszy rozdział poświęcony był m.in. pierwszej misji serwisowej. Dodatkowo mój tato kolekcjonował "Skrzydlatą Polskę" gdzieś od lat 70-tych, więc po latach spędziło się trochę czasu czytając dział o kosmosie :) I tak to się zaczęło.

Wpis taki trochę chyba feelsowo-wspomieniowy. Ostatnio tematyka związana z kosmosem stała się bardzo popularna na wykopie. Ciekawi mnie jak u Was się rozwinęły takie zainteresowania? Książki, filmy, internet?

#eksploracjakomosu #kosmos #astronautyka #nauka #mirkokosmos #astronautyka
lastmanstanding - Hubble w "kosmicznym warsztacie", grudzień 1993 r., ładowania wahad...

źródło: comment_6YwnLp9ahktTHEZFhkbiLOyN6u7BSPcG.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
@last_man_standing: Świetny temat zarzuciłeś, szkoda, że nikt się nie wypowiada. Powiedz mi, bywasz i pisujesz może na jakichś forach o kosmosie i byłbyś w stanie jakieś polecić? Ostatnio nachodzą mnie jakieś egzystencjonalne przemyślenia, w grę wchodzi kosmos, durne programy o wszechświecie na discovery (i ich programach-córkach), filmy sci-fi o tematyce kosmicznej (m.in. Interstellar, na którym byłem dwa razy w IMAXie ostatnio) itd. itp.

Zastanawiałem się też czy są dostępne w
  • Odpowiedz
@last_man_standing: Jeszcze przed podstawówką tata mi kupił książkę o kosmosie i mnie to bardzo wciągnęło. Potem mi rodzina coraz więcej różnych książek kupowała o kosmosie. ;) Na początku podstwówki już byłem "ekspertem" (znaczy jak na dziecko :P czyli znałem wszystkie gwiazdozbiory, na niebie prawie bez zastanawiania się znajdowałem większość, diagram H-R znałem i w miarę wiedziałem co on przedstawia, znałem etapy rozwoju gwiazd, itd.). Ale jakoś "zawodowo" nigdy to w
  • Odpowiedz
@last_man_standing: Rodzice kupowali mi jakieś książki i albumy o kosmosie, miałam też taką fajną ilustrowaną encyklopedię dla dzieci, gdzie był cały dział o astronomii. Jak kupili komputer (jeden z pierwszych we wiosce) to zaopatrzyli go oczywiście w programy edukacyjne, i była tam też "Encyklopedia wszechświata" wyd. Optimus Pascal, i chyba ten program miał na mnie największy wpływ. Do dziś pamiętam tę niepokojącą muzykę, która leciała sobie w tle przy oglądaniu
  • Odpowiedz
@natta: Tez bym byl ciekawy, i jak wygląda sytuacja z obserwowaniem takich obiektów, czy trzeba daleko poza miasto wyjezdzac:p
  • Odpowiedz
Kiedy miałem 8 czy 9 lat dostałem od rodziców album "Wszechświat w obiektywie" - dużą książkę pełną ciekawych jak na tamte lata (druga połowa lat 90-tych) fotografii z HST z bardzo przystępnymi opisami.


@last_man_standing: Mam to na półce ( ͡° ͜ʖ ͡°) Potwierdzam - dość ciekawa książka/album
  • Odpowiedz
Może jakiś specjalista się wypowie, czy rzeczywiście taki teleskop daje radę do użytku amatorskiego


@natta: Nie jestem specjalistą ale mogę się wypowiedzieć. Nadaje się ale własnie do obserwacji planetarnych oraz jaśniejszych obiektów głębokiego nieba. Zapomnijcie o malowniczym "koniku morskim". Będziemy mogli oglądać zbiory gwiazd oraz gwiazdki których nie widać gołym okiem. W moich warunkach ledwo da się zobaczyć centrum galaktyki andromedy które wygląda jak rozmazana gwiazda. Co do planet to zaznaczam ze będą one bardzo malutkie w takim teleskopie ale juz będzie coś widać. Coś niesamowicie bardzo oddalonego ale prawdziwego a nie ze zdjęcia. Ja mam tube 70/900 i jest mi troszke za mało (,) . W tamtym zestawie z Lidla "dobrą" robote będzie robić soczewka 4mm która bardzo powiększy obraz. Dałem dobrą w cydzysłowie bo im większe powiększenie tym gorsza jakośc. Tego w gazetce nie napiszą. Tam jest podane magiczne 525x. Dla takiego teleskopu użyteczne powiększenie to będzie jakieś 140x (Przy okularze 20mm z dodatkową soczewką barlowa 1.5x) Przy większych obraz będzie drgać i będziemy tracić jasnośc.

czy
  • Odpowiedz
Dla takiego teleskopu użyteczne powiększenie to będzie jakieś 140x (Przy okularze 20mm z dodatkową soczewką barlowa 1.5x) Przy większych obraz będzie drgać i będziemy tracić jasnośc.


@POFUR: To w takim razie bez rewelacji. Biorąc pod uwagę, że zapewne nie będziemy często korzystać z takiego teleskopu, lepiej chyba od czasu do czasu po prostu przejść się do obserwatorium i tyle ;) Dzięki za info!
  • Odpowiedz
@last_man_standing: Pływając w morzu z dala od lądu czuję jakiś niepokój. Dużo przestrzeni dookoła mnie, na którą nie mam żadnego wpływu. Teraz patrząc na to zdjęcie wyobraziłem sobie jakie to musi być fantastyczne a jednocześnie(wg mnie) przerażające uczucie trzymać się jakiegoś wysięgnika gdzieś w kosmosie. O kurcze!
  • Odpowiedz
Ciekawostka o Hubble. 2 lata temu NASA otrzymało od jednej z agencji wywiadu 2 teleskopy. Co ciekawe, są dużo potężniejsze od Hubble'a, a oba zbudowano dawno temu i leżały w magazynie przez lata. Teraz posłużą do śledzenia kosmosu.
  • Odpowiedz