Wpis z mikrobloga

Poznaliśmy już w zarysie charakterystykę Jowisza, więc teraz przyszedł czas na zapoznanie się z jego czterema największymi satelitami. Na pierwszy ogień postanowiłem rzucić tę, która rokuje największe nadzieje w związku z poszukiwaniem życia poza Ziemią.

Europa, bo o niej mowa to najmniejszy z czterech galileuszowych satelitów Jowisza. Krąży pomiędzy orbitami położonego bliżej macierzystej planety Io i nieco bardziej oddalonego Ganimedesa. Pełen obieg wokół Jowisza zajmuje temu jasno zabarwionemu globowi nieco ponad trzy i pół ziemskiego dnia. Jest ściśle powiązany z orbitowaniem dwóch wymienionych wcześniej towarzyszy. Na jeden obieg Europy przypadają dwa obiegi Io i dokładnie połowa obiegu Ganimedesa. Na powierzchnii omawianego dziś satelity próżno szukać wyraźnych śladów kraterów uderzeniowych - jest bowiem stosunkowo młoda i podlega nieustannym przemianom na skutek ruchów w pokrywającej go, lodowej skorupie. Podobnie jak na opisywanym przeze mnie jakiś czas temu Enceladusie, występują na Europie gejzery, uwalniające obłoki pary wodnej.

Woda to z resztą słowo nieodłącznie kojarzące się z Europą. Badająca układ Jowisza sonda Galileo potwierdziła bowiem, że niemal na pewno lodowa skorupa księżyca skrywa pod sobą ocean ciekłej wody. Taki stan skupienia utrzymuje ona dzięki potężnej grawitacji Jowisza, który oddziałuje na satelitę, powodując rozgrzewanie się jego wnętrza. Zagadką pozostaje wciąż, jak głęboko pod powierzchnią kryje się ten ocean. Szacunki mówią o głębokości około 10-20 kilometrów (on sam może mieć nawet 90 kilometrów głębokości).

Europę pod kątem poszukiwania płynnej wody ma zbadać sonda JIUCE, której start zaplanowano na 2022 rok. Skoncentruje się ona na ustaleniu grubości pokrywy lodowej i poszukiwaniu wyrzuconej z wnętrza planety wody, która może dać odpowiedź na pytanie, czy w systemie Jowisza istnieje jakiekolwiek życie.

#mirkokosmos #kosmos #astronomia #fizyka #ciekawostki
E.....l - Poznaliśmy już w zarysie charakterystykę Jowisza, więc teraz przyszedł czas...

źródło: comment_w0Xoi4Bnbcp8Ru0S7fzpNmYlJ68v7pjT.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
Europę pod kątem poszukiwania płynnej wody ma zbadać sonda JIUCE, której start zaplanowano na 2022 rok.


@Eestel: Kolejna ciekawostka, że sonda JUICE powinna dotrzeć na powierzchnię Jowisza w 2030 roku. Czyli jeszcze 15 lat abyśmy dopiero mogli dopiero zbadać kolejną planetę naszego Układu. A to tylko nasz Układ Słoneczny. Troszkę sobie poczekamy.
KidLavi - > Europę pod kątem poszukiwania płynnej wody ma zbadać sonda JIUCE, której ...

źródło: comment_b4KVbMEqGxaTAXPTDPtx7DkzquvsBfVc.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Eestel: strasznie mnie to zadziwia, że planety i satelity są od siebie tak zależne. Przypomina to wszystko atomy - protony, neutrony, elektrony - wszystko jest powiązane. Fascynujące :-)
  • Odpowiedz
@Leniwiec1: a może nie przypomina, tylko jest :D A co do @Eestel, dzięki Ci za wprowadzenie tak ciekawego tematu na mirko. Wcześniej ludzie próbowali z różnych dziedzin, było ciekawie no ale tłumów nie zrzeszało. Ty masz siłę przebicia, tak trzymaj!
  • Odpowiedz
@Eestel: jestem ciekawy jednej rzeczy: skąd na innych planetach wzięło się tyle metanu? Jak on na nich powstał? Wybacz, że teraz o to pytam, ale nie znalazłem nigdzie wcześniej o tym wzmianki :D
  • Odpowiedz
@Eestel: Wyobrażacie sobie, co to by było, gdyby ta sonda JUICE w którejś z kropelek wyrzuconej przez gejzery pary odkryła jakieś bakteriopodobne żyjątko? Niby doleci tam dopiero w 2030, ale na samą myśl mam ciary...

A autorowi dziękuję za kolejną porcję wiedzy i zachęcam do kontynuowania cyklu, bo jest zajebisty :).
  • Odpowiedz
@Eestel: Kurde szkoda, że to wszystko tak musi trwać, wzięli by obcieli budżet na armię o głupie 20% to wystrzelili by sondę na Europę za 2 lata....

Moim zdaniem to pierwsze miejsce gdzie poiwnna polecieć sonda, możemy sobie tylko wyobrażać dokopanie się do oceanu na Europie....

I mimo, żem guwniak (lvl 20 here), to tego nie doczekam, smutłem trochę :(

Gdybyśmy tak utrzymali szybkość rozwoju techniki z lat 1900-1960 to
  • Odpowiedz