Wpis z mikrobloga

Grzechem byłoby pożegnać układ Saturna bez wpisu o samej tej planecie, drugiej co do wielkości w naszym Systemie Słonecznym.

Przede wszystkim, gęstość Saturna jest mniejsza niż wody - wynosi zaledwie 0,687 grama/centymetr sześcienny. To wartość najmniejsza spośród wszystkich planet Układu i jedyny taki przypadek w całym systemie. Mimo niskiej gęstości, szósta w kolejności oddalenia od naszej Dziennej Gwiazdy planeta i tak jest znacznie cięższa od Ziemi - około 95 razy. Cechą charakterystyczną jest niezwykły układ pierścieni, będący zapewne pozostałością po krążącym niegdyś i zniszczonym przez siły pływowe księżycu.

Jako pierwszy istnienie pierścieni zaobserwował już Galileusz, odkrywca czterech największych księżyców Jowisza. Wziął je jednak omyłkowo za dwa duże ciała, okrążające planetę. Właściwą ich naturę odkrył dopiero Christian Huygens, na którego cześć nazwano ostatnią sondę, która odwiedziła system Saturna. To właśnie ona uchwyciła, przedstawioną poniżej tarczę planety wraz z systemem pierścieni przysłaniającą Słońce.

Kolejną cechą, która wyróżnia Saturna, jest bardzo silne spłaszczenie. Jego średnica równikowa jest o około 10% większa niż biegunowa. Choć podobną cechę wykazują inne gazowe olbrzymy, na żadnym z nich nie jest ono tak widoczne. Przyczyna? Bardzo szybka rotacja. Wokół własnej osi Saturn (a właściwie górne warstwy jego chmur) obraca się w nieco ponad 10 godzin.

Kolejny dzień pozwoli nam się nieco zbliżyć do Jowisza, nazywanego czasami "nieudaną gwiazdą". Stay tuned! :)

#mirkokosmos #kosmos #ciekawostki #astronomia #fizyka
E.....l - Grzechem byłoby pożegnać układ Saturna bez wpisu o samej tej planecie, drug...

źródło: comment_LDHzqFLr801vwWL1kayK33EiS7GNWJ9m.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
@Eestel: w jaki sposób określa się gęstość gwiazd? Pośrednio na podstawie pola grawitacyjnego (wychodząc od predkosci i promienia satelitow)? Pytam bo ostatnio miałem rozkminę jak właściwie wyznaczono (z taką dokładnością) stała grawitacji - w końcu widoczna jest ona raczej dla bardzo dużych obiektów a określenie ich dokładnej masy jest trudne (nawet dla Ziemii)
  • Odpowiedz
@Eestel: chciałem Ci gorąco podziękować za kawał dobrej roboty, jaki - mówiąc dość nieładnie - "odwalasz" w popularyzowaniu wiedzy na mirko. :D Kosmos jest moim ulubionym przedmiotem badań współczesnej nauki, stąd z radością powitałem Twoją inicjatywę raczenia mirków takimi ciekawostkami, z których wiele było dla mnie nowościami. Nie przeciągając dłużej tego słodzenia - chciałbym Cię prosić, abyś w przyszłości, w miarę możności, poświęcił jakiś wpis (albo ich cykl) przyszłym misjom
  • Odpowiedz
@Leithain: nie bardzo wiem, w którym momencie masz wątpliwości więc przedstawię cały proces od samego początku: z promienia Ziemi i tego ile waży jeden 1 kg masy na Ziemi obliczamy masę Ziemi, następnie biorąc prędkość Ziemi i jej odległość od Słońca obliczamy masę Słońca, odwracając ten ostatni krok można obliczyć masę dowolnej planety naszego układu.

a stała grawitacji jest widoczna nawet dla małych obiektów o ile znajdują się one blisko
  • Odpowiedz
@prusi: chodzi mi o to, że Ziemia nie jest jednorodna i wyznaczenie jej masy nie wydaje mi sie banalne, bo nie zamy dokladnego skladu jej środka (czy znamy?)
  • Odpowiedz
@Leithain: masz rację, ale utożsamianie geograficznego środka Ziemi z jej środkiem masy nie jest dużym błędem, poza tym możesz zrobić wiele takich pomiarów w wielu miejscach na Ziemi i wynik uśrednić.
  • Odpowiedz