Wpis z mikrobloga

Grzechem byłoby pożegnać układ Saturna bez wpisu o samej tej planecie, drugiej co do wielkości w naszym Systemie Słonecznym.

Przede wszystkim, gęstość Saturna jest mniejsza niż wody - wynosi zaledwie 0,687 grama/centymetr sześcienny. To wartość najmniejsza spośród wszystkich planet Układu i jedyny taki przypadek w całym systemie. Mimo niskiej gęstości, szósta w kolejności oddalenia od naszej Dziennej Gwiazdy planeta i tak jest znacznie cięższa od Ziemi - około 95 razy. Cechą charakterystyczną jest niezwykły układ pierścieni, będący zapewne pozostałością po krążącym niegdyś i zniszczonym przez siły pływowe księżycu.

Jako pierwszy istnienie pierścieni zaobserwował już Galileusz, odkrywca czterech największych księżyców Jowisza. Wziął je jednak omyłkowo za dwa duże ciała, okrążające planetę. Właściwą ich naturę odkrył dopiero Christian Huygens, na którego cześć nazwano ostatnią sondę, która odwiedziła system Saturna. To właśnie ona uchwyciła, przedstawioną poniżej tarczę planety wraz z systemem pierścieni przysłaniającą Słońce.

Kolejną cechą, która wyróżnia Saturna, jest bardzo silne spłaszczenie. Jego średnica równikowa jest o około 10% większa niż biegunowa. Choć podobną cechę wykazują inne gazowe olbrzymy, na żadnym z nich nie jest ono tak widoczne. Przyczyna? Bardzo szybka rotacja. Wokół własnej osi Saturn (a właściwie górne warstwy jego chmur) obraca się w nieco ponad 10 godzin.

Kolejny dzień pozwoli nam się nieco zbliżyć do Jowisza, nazywanego czasami "nieudaną gwiazdą". Stay tuned! :)

#mirkokosmos #kosmos #ciekawostki #astronomia #fizyka
E.....l - Grzechem byłoby pożegnać układ Saturna bez wpisu o samej tej planecie, drug...

źródło: comment_LDHzqFLr801vwWL1kayK33EiS7GNWJ9m.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
@Viking: W przypadku planet gazowych niezwykle ciężko określić, co uznawać za ich "powierzchnię". Wobec tego zwykło się określać ich parametry (typu właśnie okres obrotu) na podstawie górnych, widocznych warstw chmur.
  • Odpowiedz
@Eestel: Czy na gazowych olbrzymach jest gdzieś takie miejsce, gdzie można stanąć i się nie zapaść? ;) Inaczej mówiąc: co właściwie znajduje się pod tą górną warstwą chmur? W jakim stanie skupienia znajduje się "wnętrze"?
  • Odpowiedz
@Eestel: może znasz jakieś teorie na temat stabilności tego heksagonu? znalazłem wziankę o podobieństwie kształtu do komórek konwekcyjnych Rayleigha-Benarda, wydaje mi się jednak, że jest to rezonansowy efekt w analogii do punktów libracyjnych Lagrange'a
  • Odpowiedz
@Eestel: Czy jest w środku jakieś jądro? I czy możnaby przeleciec przez całą planetę? Jeśli tak, to czy ciśnienie bliżej środka nie jest zbyt duże żeby próbować?
  • Odpowiedz