Wpis z mikrobloga

@krolikbartek:

Czy ludzka wola jest naprawdę wolna?


Jest wolna, co nie znaczy, że nie wpływają na nią różne czynniki i że zachowanie człowieka zawsze jest wyłącznym lub choćby pośrednim efektem jej suwerennych decyzji.

Czy mamy realną możliwość swobody działań, czy jednak nasze decyzje są zdeterminowane i zachowalibyśmy się tak samo przy takich samych sytuacjach?


Nie ma dwóch takich samych sytuacji, a nawet jeśli by były, to takie samo zachowanie w nich
@Hipstuhr: nie chodzi mi o tę definicję wolnej woli, na której się opierasz

@YouCanCallMeBillieGates: to samo

Możemy podejmować różne decyzje i to jest zależne od naszej woli. Pytaniem jest czy wolność naszych wyborów jest iluzoryczna, czy prawdziwa.

Kluczowe jest to pytanie: "Czy cofnięcie się w czasie i przeżycie tego czasu od nowa (nie mając wiedzy z przyszłości oczywiście), mogłoby się skończyć inaczej niż w takim stanie, w jakim
@krolikbartek: Na twoją decyzję składać się będzie wiele wydarzeń które były wcześniej. Czy to tak jak wcześniej wspominałem, twoje doświadczenia z podobnymi sytuacjami. Dajmy najprostsze co może być, zjesz dobre śniadanie, pójdziesz do pracy, dzięki temu, że miałeś więcej energii z dobrego śniadania, wpadłeś na dobry pomysł, twój szef dał ci podwyżkę, poszedłeś i podwyżkę #!$%@?łeś na dziwki.

Nie zjadłeś śniadania, wybiegłeś w pośpiechu z pracy, nie wpadłeś na dobry pomysł,
@krolikbartek: w jednym życiu zjedlibyśmy śniadanie bo nie zapomnieliśmy kupić poprzedniego dnia składników, w drugim o tym zapomnieliśmy bo się zdenerwowaliśmy na pajaca który nam zajechał drogę. Tak ten ciąg można odkładać do samego początku naszego istnienia, tak jak pisałem, setki czynników i doświadczeń nas kształtują których nie sposób wymienić które mają wpływ na nasze przyszłe decyzje.

ale gdybyśmy się cofnęli w czasie, to przeszłość byłaby ciągle taka sama


Tak, dlaczego