Wpis z mikrobloga

Prawnicze Mirki kumpel ma taką sytuacje:

Cześć, mam do Ciebie sprawę, otóż zadzwonił do mnie konsultant Plusa z propozycją uruchomienia pakietu, propozycja byla taka że dostaję telefon za 3zł i przez 3 lata mam płacic po 30zł miesięcznie a w tym mam miec rózne pakiety, darmowe minuty itp, no i zgodziłem się na to ( będąc jeszcze pod wpływem działania alkoholu spożytego kilka godziń wcześniej). Teraz sytuacja wygląda tak że ma do mnie przybyc kurier w poniedziałek z telefonem i umową ( która po przeanalizowaniu okazła się dla mnie średnio korzystna).

Wiadomo, że wchodzi obrót konsumencki, prawo do odstąpienia do 10 dni od zawarcia umowy o usługę (zawarł ją 02.12), a w poniedziałek - 08.12 ma przyjechać kurier. I teraz pytanie co do tego kuriera: czy odmowa podpisania takiej umowy i przyjęcia telefonu powoduje, że kurier odsyła taką przesyłkę do Plusa, a w tym samym czasie kolega ten wysyła im na pismie odstąpienie w terminie 10 dni i tym samym zwalnia się od kosztów przesyłki zwrotnej w przypadku jakby taką paczkę przyjął? Czy to dość pragmatyczne rozwiązanie? Nie ma chyba sensu bawić się w art. 82 kc i udowadniać się, że był w stanie wyłączającym świadomość podjęcia oświadczenia woli?

Z góry dzięki za rzeczowe odpowiedzi.

#prawo #kiciochpyta
  • 9
@ripp1337: Ok dzięki. Czyli po staremu: teoria swoje, a praktyka swoje

@Cavaron: A SN nie stwierdził przypadkiem do tego przepisu, że wystarczy istnienie takiego stanu, który oznacza brak rozeznania, niemożność rozumienia posunięć własnych i posunięć innych osób oraz niezdawanie sobie sprawy ze znaczenia i skutków własnego postępowania - przy czym oceniamy każdy przypadek in concreto. Pytam tak tylko z ciekawości jak to jest w praktyce, bo nie ma po prostu
Jak kolega sam się spił, to nie może się powołać na wadę oświadczenia woli. Co innego, jakby był pod wpływem nie z własnej winy.


@ripp1337: Kurcze coś mi nie grało i odgrzebałem podręcznik Zolla (tego młodszego, cywilisty) do części ogólnej KC. I tam jest taki fragment:

Pomijając zagadnienia dowodowe, trzeba zwrócić uwagę na to, że będzie nieważna także umowa zawarta przez Internet przez osobę, która wprowadziła się w stan upojenia alkoholowego