Wpis z mikrobloga

Mirki entuzjaści historii / fantastyki opartej o średniowiecze, mam do Was pytanko. Wiecie jak w języku polskim historycznie określany był rzemieślnik, który wykonywał łuki? Do głowy naturalnie nasuwa się słowo "łuczarz", ale takie słowa nie ma w żadnym słowniku, ani na wikipedii. Łucznik to osoba korzystająca z łuku, a osoba wytwarzająca łuki? W grach chyba stosowane jest słowo "fleczer", ale to spolszczenie z angielskiego, też oficjalnie nie występujące w języku polskim.

#kiciochpyta #historia #sredniowiecze #fantastyka #lucznictwo
Kirkain - Mirki entuzjaści historii / fantastyki opartej o średniowiecze, mam do Was ...

źródło: comment_XZcD5tRHfddEO4kbXSrjmba9IpGedrTi.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@kretu: czyli jak ktoś w średniowieczu mówił: "mój stary jest łucznikiem", to rozmówca nie wiedział, czy chodzi o to, że jest używającym łuku żołnierzem, czy wykonuje łuki?
  • Odpowiedz
@Kirkain: w języku polskim nie ma specyficznego określenia tej profesji, w sumie fleczer może być, tak przynajmniej podaje wujek google. Ale w realiach historycznych jakaś specyficzna nazwa zawodu nie występowała.
  • Odpowiedz
@Kirkain: tu sprawa jest niejasna, wytwarzał je po prostu rzemieślnik (łucznik). W kręgach bractw rycerskich można usłyszeć łuczarz, łukmistrz, ale raczej nie ma takich słów w słownikach.
  • Odpowiedz
w tej chwili raczej czysto teoretycznie. Jeśli nadarzy się okazja to na pewno skorzystam ;) Pozostaje mi czytanie i internety eeh.
  • Odpowiedz
@asema: też bym z chęcią się pobawił w jakieś odtwórstwo historyczne! :) W gimbazie miałem znajomego, który zarabiał na robieniu zbroi płytowych, mówił że taka pełna zbroja płytowa chodzi po 1000zł minimum, tyle że masa czasu i siły żeby to ręcznie samemu zrobić. Ale zajęcie na pewno bardzo ciekawe. Ja bym najbardziej chciał kiedyś samemu zrobić taki prawdziwy średniowieczny łuk albo miecz! Tylko mój lvl to 21 i nie wiem czy
  • Odpowiedz
Łucznik to użytkownik łuku, ten, który strzela. Nie wytwórca/rzemieślnik.


@Kirkain:

A właśnie, że nieprawda. Dawniej łucznik produkował łuki, a strzelał strzelec. Dawniej wszystko było prostsze i bardziej logiczne.

A jako miłośnik historii i średniowiecza mam jeszcze uwagę odnośnie tego idiotycznego filmu, z którego kadr tu wkleiłeś: strzelanie z łuku kamieniami nie jest zbyt dobrym pomysłem, bo większa szansa, że trafi się we własne czoło, niż w cel ;) Wie o tym
  • Odpowiedz