Wpis z mikrobloga

Miasto, które nigdy nie płonie

Najwyżej położoną na świecie stolicą jest boliwijskie La Paz. Średnio znajduje się ono na wysokości 3640 m n.p.m., przy czym niektóre dzielnice i osiedla, wchodząc na wzgórza Kordyliery Wschodniej wystają nawet ponad próg 4000 m n.p.m.

Oficjalnie La Paz nie jest jednak stolicą Boliwii. Większość funkcji administracyjnych jest tam faktycznie przeniesiona, ale formalnie nadrzędne pozostaje leżące na wschodzie Sucre (centrum na wysokości 2800 m n.p.m.). Jeżeli przyjąć takie kryterium, najwyżej leżącą stolicą świata jest Quito mieszczące się jedynie 50 metrów wyżej (niektóre osiedla Quito leżą ponadto dużo wyżej niż najwyższe zabudowania Sucre).

Można by właściwie zakończyć na tym ciekawostkę, jednak warto wspomnieć o pewnej miejskiej legendzie związanej z La Paz. Jak to w górach, w związku z wysokim położeniem, zawartość tlenu w powietrzu jest tam mniejsza - tu o ok. 1/5, względem tej przy poziomie morza. Utarł się więc pewien mit, mówiący, że w mieście niemożliwe są pożary, a straż pożarna nie jest tam potrzebna.

Oczywiście jest to nieprawda - można łatwo sprawdzić, że istnieje tam niejeden oddział straży, ogień, na którym gotuje się obiady jest rozpalany masowo, a jednym z najważniejszych La Paz jest siedziba parlamentu, Palacio Quemado (na zdjęciu), co w tłumaczeniu oznacza Spalony Pałac (w ciągu swojej kilkusetletniej historii kilkukrotnie stawał on w płomieniach).

Nie zmienia to jednak faktu, że w związku z niedoborem tlenu faktycznie nieco ciężej jest tam podtrzymać duży ogień, odradza się miasto turystom o chorobach układu oddechowego, a dodatkowo obserwuje się osłabioną korozję samochodów.


#gdziekawostki #ciekawostki #geografia #pozar
Pobierz
źródło: comment_EvI1m3qV6kvjQJt3E0WaqCTFctFHhBxV.jpg
  • 3