Wpis z mikrobloga

Podlaski bastion SLD i mniejszość polska - cz.1

Jeszcze a propos wyborów.

Podlasie kojarzy nam się raczej z Polską wschodnią, a skoro Polską wschodnią to także przedmurzem PiS-u, ew. szeroko pojętej prawicy. Owszem, w większości województwa podlaskiego wygrywa PiS, jednak jest kilka gmin i powiatów, które murem stoją za... SLD.

Ten silny elektoralny kontrast wynika z obecności licznych mniejszości narodowych w pobliżu granic - mniejszości białoruskiej w płd.-wschodniej i mniejszości litewskiej w płn.-wschodniej części województwa. Mniejszości te (chyba zwłaszcza białoruska) są silnie przywiązane do lewicy i stanowią żelazny elektorat SLD/LiD etc.


Poniżej zamieszczam mapę z wyborów parlamentarnych w 2005 roku (wybory najbardziej zróżnicowane jeśli chodzi o wyniki w poszczególnych powiatach), na której widać, że powiat sejneński (mn. litewska) i powiat hajnowski (mn. bialoruska) wiodły prym we wspieraniu SLD. Zamieszczam także w linkach mapki z kolejnych wyborów, w których również powiat hajnowski jest charakterystycznie czerwony, a i powiat sejneński przedkłada w teorii bardziej liberalne PO nad PiS

2007 2011 2014

(na mapach wyborów prezydenckich przewaga SLD się nie zaznacza)

Co ciekawe są gminy, w których SLD nie dość, że wygrywało wybory, to jeszcze uzyskiwało ponad 50% głosów. Jest to głownie skutek tego, że Białorusini czy Litwini stanowią w nich... większość. Tak, tak - Polska jest bardzo jednolitym etnicznie państwem, ale istnieje kilka takich gmin, w których Polacy są mniejszością. O takich obszarach zrobię gdziekawostkę jutro, kiedy dotrę do danych.


#gdziekawostki #ciekawostki #geografia #wybory #polityka #sld #lewica
Enmebaragesi - Podlaski bastion SLD i mniejszość polska - cz.1



Jeszcze a propos wy...

źródło: comment_m17dioeoLHTs2XGF6b8PkWU3HNlteWEW.jpg

Pobierz
  • 15
@Enmebaragesi: Nie wiem jak to wygląda w wyborach samorządowych - ale z list SLD startuje przedstawiciel mniejszości białoruskiej - Eugeniusz Czywkin, stąd duże poparcie w wyborach do Sejmu na SLD w tych gminach. Zauważ, że obecnie w gminach zamieszkanych przez Litwinów głosuje się raczej na PO, niż na PiS, a SLD jest zdecydowanie dalej.
Oczywiście jeszcze z ciekawostek - na wszystkich mapach elektoralnych aż biją po oczach granice zaborów (w tej z 2005 zaznacza się tylko zabór austro-węgierski). Poniżej wstawiam mapkę z wyborów do senatu w 2011, gdzie oprócz tych granic widać także na Podlasiu granicę Królestwa Polskiego/Kongresówki i reszty caratu - oczywiście w powiatach hajnowskim i bielskim wygrał niezrzeszony kandydat Włodzimierz Cimoszewicz (co uznaję jednak za SLD)
Enmebaragesi - Oczywiście jeszcze z ciekawostek - na wszystkich mapach elektoralnych ...

źródło: comment_CRX4OR97zHO6qDpYoPC2NMr1i4fNgbwa.jpg

Pobierz
a jak kiedyś pisałem na Wykopie że znajomi Wietnamczycy z Niemiec mi mówili że gross ich rodaków w Polsce to komuniści to liczba minusów szła w setki
@Enmebaragesi: No tam przy Hajnówce, Narewce itp. to faktycznie ludzie rozmawiają nawet po swojemu. Byłem w tym roku na Kupalince w Leniewie (nie pytajcie jak się tam znalazłem), ale szczerze mówiąc, to jestem pewien, że mało kto z Was by tam cokolwiek zrozumiał. Taka miejscowa, białoruska gwara, która z polskim nie ma nic wspólnego. Na całej imprezie tylko raz ktoś mówił w naszym języku - Wójt (połowa wystąpienia po "swojemu" połowa