Wpis z mikrobloga

Interesuję się od jakiegoś czasu astronomią, czytam sobie w wolnych chwilach tak dla rozrywki różne rzeczy na ten temat, jakieś tam dylatacje czasu, skrócenia Lorentza, czarne dziury, zakrzywienia czasoprzestrzeni i takie tam( ͡° ͜ʖ ͡°)

Natknęłam się na coś, co dawno, dawno temu napisał użytkownik @serczi , bardzo obrazowo tłumaczy to czwarty wymiar i chciałam się tym podzielić:

Ciekawy jest też przypadek więźnia. Narysujemy ludka na kartce i otoczymy go okręgiem. On staje się więźniem nie może wyjść okręgu. My jednak możemy go "odkleić" i przenieść poza okrąg. Będzie wolny. To wyobraźcie sobie teraz, że siedzicie w pace i koleś ze świata 4d jest w stanie nas wyjąć zamkniętego pokoju! i postawić poza nim. Może wypić swoją czterowymiarową słomką napój z naszej trójwymiarowej butelki coli bez jej otwierania.

#nauka #astronomia #kosmos #ciekawostki #czwartywymiar
  • 10
  • Odpowiedz
@blackorchid: Natykam się na to w każdej książce, ale tak to super obrazuje 4 wymiar przestrzenny :)

Jest jeszcze coś takiego o zwiniętych wymiarach/przestrzeniach, będę pisał z pamięci:

Mamy 1 wymiarową przestrzeń (linie), w której zwinięty wymiar można sobie wyobrazić jako nieskończenie mały promień przekroju tej linii, można to przełożyć na 2 wymiary, ale na 3 już ciężko :) To wyjaśnienie do zwiniętych wymiarów w teorii strun
  • Odpowiedz
@blackorchid: Ja na razie czerpię wiedzę z programów naukowych i ew. artykułów na wiki ale troche to trwa, możesz polecić jakąś w miarę przystępną książkę ?
  • Odpowiedz
@blackorchid: @blackorchid: Michio Kaku - Hiperprzestrzeń. (tak to ten pan fizyk Azjata z Discovery z siwymi włosami, który wygląda jak połączenie Lorda Raidena z Shang Tsungiem ) - bazowałem na tej książce, tam jest to wytłumaczone jeszcze bardziej obrazowo:). Książka tak interesująca, że przeczytałem w jeden wieczór.

W wielkim skrócie, więźniowi 2D ciężko zrozumieć i uwierzyć, że istnieje świat 3D bo nie może sobie go wyobrazić. Podobnie jest
  • Odpowiedz