Z informacji publikowanych na Twiterze wyłania się obraz sytuacji. Za dnia rebelsi na żołdzie tureckim przy wsparciu karaluszej artylerii zajeli trzy wioski na północ o Tell Rifaat. YPG oddało je nie bez strat wycofując się na południe (niektórzy myśleli, że jest tam SAA). Gdy do wiosek weszli rebelsi nadziali się na rozmaite IED i miny. SAA przysmażyła rebelsów artylerią, a YPG poprawiło z moździerzy, do tego snajperzy zaczeli polowanie na szczury z
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Moje przewidywania. Nie ma żadnego porozumienia między Turkami i Assadem a ofensywy w Idlib jak zwykle nie będzie. Tell Rifat za to może zostanie zajęty przez Turków.

#syria #turcja
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Implikacje miedzynarodowe, jak sądzę. W czasie najazdu na Afrin żadne oddziały SAA nie pojawiły się w strefie walk - same pospolite ruszenie NDF za pieniądze Iranu. SAA zdystansowało się od walki pomiedzy YPG i tureckimi orkami. Weźmy pod uwagę, że Tell Rifaat ma strategiczne znaczenie i że TSK nie angazowało się w walki z SAA do tej pory. Jak mówiłem, Moskwa nie zabrała zdania. I że deale między Turcją a USA są
  • Odpowiedz
Nie wiadomo. W okolicach Tell Rifaat są wioski szyickie - czytaj Iranowi jest nie na rękę, żeby 20000 ich mieszkańców znowu graniczyło z rebelsami. Na tę chwilę Turcy zaangażowali tylko artylerię, żadnych nalotów, ani wsparcia przez regularne jednostki tureckie. W Tell Rifaat są na 100% oddziały SAA, regularne, nie jakieś NDF-y. Nie widziałem do tej pory komentarza ze strony Moskwy, zreszta Teheranu i Damaszku też.
  • Odpowiedz
gdy SAA próbowała najechać Idlib we wrzesniu 2018 USA od razu powiedziała veto


@mfv30we4: Akurat usa nie miały żadnego wpływu na ewentualny przebieg ofensywy SAA w Idlib; WSZYSTKO zależało i dalej zależy od Turcji i Rosji. To Erdogan powiedział wtedy veto i wysłał konwoje z dodatkowym sprzętem i żołnierzami do tureckich punktów obserwacyjnych w Idlibstanie.

Teraz, w obliczu natarcia SAA na Idlib - cisza. Albo dogadali się z Rosjanami albo
  • Odpowiedz
Świeży atak z użyciem ppk od HTS. Celem był rzekomo czołg, ale wg mnie trafili chyba w technicala.


#syria
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Potwierdzone info. Wspierani przez Turcję rebelianci (TFSA) rozpoczynają operację odbicia terenów kontrolowanych przez SDF/SAA wokół Tall Rifat. Oficjalne źródła w TFSA mówią na razie o dwóch wioskac , ale niewykluczone jest, że celem będzie także samo Tall Rifat. Miasto i okolice są częścią tzw. regionu Shahba i od 2016 są kontrolowane przez SDF, a od operacji Gałązka Oliwna (2018; zajęcie Afrin przez TFSA) stacjonują tam także siły rządowe. Jest to też główna
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pierwsza wioska, Maranaz, zajęta przez rebeliantów. Praktycznie bez walk, w wiosce nie stacjonował żaden garnizon. Fotki udostępnione przez rebeliancki 3 Legion Syryjskiej Armii Narodowej (Syrian National Army). Dodam jeszcze, że większość populacji Tall Rifat zbiegła z miasta gdy w 2016 roku zajęło je SDF i rozproszyła się na terenach kontrolowanych przez rebelsów i przy granicy tureckiej (teraz w mieście i okolicach jest za to mnóstwo ludności która uciekła przed rebeliantami z Afrin).
  • Odpowiedz
@NaLiniiFrontu-SyriaIraq: @plazut: Jakie ciężkie plotki, mówi się o tym już od końca sierpnia (bo wtedy miała być ofensywa SAA) że taki deal jest tylko Turcy wynegocjowali sobie więcej czasu i poprosili o strefę zdemilitaryzowaną a tu niespodziewanie pod koniec roku HTS praktycznie wyczyścił cały Idlibstan z pro tureckiej gangsterki rebelianckiej i teraz Erdogan dał zielone światło dla ofensywy SAA bo ich rękami zostanie wyczyszczony Idlibstan z terrorystów z
  • Odpowiedz
@Silwerbalk: XDD chyba sobie zartujesz ostatnio byly protesty w Darze. Partyzantka IS dalej sobie hula po pustyniach Syryjskich. HTS dalej robi rajdy na pozycje rezimu. SAA kontroluje jedynie tereny czysto Alawicko- Chrzescijanskie. Sunnici predzej czy pozniej sie zbuntuja przeciwko szyitom i alawitom tam nigdy nie bedzie pokoju do tego momentu kiedy wojna Iransko Saudyjska nie ustanie.
  • Odpowiedz
Analiza "progu wojny" w wykonaniu Generała Waldemara Skrzypczaka.

- analiza relacji Chiny, Rosja
- analiza relacji USA, Chiny
- analiza sytuacji strategicznej Polski
- analiza "progu wojny" dla Chin
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Szczególnie co do Chin w jego wykonaniu, tak drastycznie innych od tej papki, która jest w mediach ścieku


@Martwiak: jeśli zaczyna wykład od informacji, że w Nairobi mieszka 350k Chińczyków to nie wiem czyje wywody nazywać papką.
  • Odpowiedz
@Martwiak: lub te pokraczne twory jak wypowiedź o zachodzie Europy:

rzekome emabrgo nałożone na Rosję jest tylko dla opinii publicznej, a biznes się dogaduje

Takie wypowiedzi to mącenie wody - embargo UE nałożone na Rosję jest i działa. Co więcej - ogranicza ono zyski zachodniego przemysłu i sektora bankowego - obejmuje instrumenty i technologie którymi Polska nie dysponuje i nimi nie
  • Odpowiedz