Cześć. Od około pół roku uczę się zagadnień związanych z Business intelligence. Docelowo chciałbym iść w kierunku dewelopera lub analityka Power BI. Obecnie pracuję jako inżynier ds. rozwoju w przemyśle, jednak chciałbym w przyszłości zmienić branżę. Pół roku temu skończyłem studia magisterskie, w których sporo czasu spędziłem pracując przy Power BI (BI był tematyką obu prac dyplomowych).
Zmierzam do tego, że kilka miesięcy temu zawziąłem się i zacząłem gruntownie uczyć się SQLa,
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fornix996: jeśli pracujesz w korpo to zacznij tam wykorzystywać po prostu powerbi zamiast excela tam gdzie to możliwe, nie trzeba się od razu przebranżawiać z cukiernika na programistę. Można robić dalej swoją pracę bo powerbi to tylko narzędzie.
  • Odpowiedz
Mam dwie tabele:
Tabela1 - wiele kolumn i wierszy
Tabela2 - kilka kolumn i tylko jeden wiersz

Chciałbym dodać do Tabeli1 wartość z jednej konkretnej komórki z Tabeli2. Ma to być to samo we wszystkich wierszach w Tabeli1. Jak to ogarnąć?

#powerbi #powerquery
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@LucaJune: W drugim kroku w miejsce [kolumna] podaj nazwę kolumny z drugiej tabeli:

let
Źródło = Excel.CurrentWorkbook(){[Name="Tabela1"]}[Content],
wartość = Excel.CurrentWorkbook(){[Name="Tabela2"]}[Content][kolumna]{0},
#"Dodano kolumnę niestandardową" = Table.AddColumn(Źródło, "Niestandardowe",
  • Odpowiedz
@LucaJune: z lewej w Queries wybierasz tabele do ktorej chcesz dodac kolumne > z ribbona wybierasz Add Column > Custom Column i wpisujesz:

Table2[col2]{0}
gdzie Table2 to nazwa drugiej tabeli, col2 to nazwa kolumny ktora chcesz dodac
  • Odpowiedz
Czy informacja o ilości kandydatów na linkedinie jest legit? Wszedłem sobie w jakąś ofkę CRM Data analyst tak z czystej ciekawości jakie są wymagania, 2 lata doświadczenia i taki dość zwykły pakiet czyl sql, excel i power bi. Ogłoszenie wystawione wczoraj a dzisiaj już 11 kandydatów. Czy to jest w ogóle możliwe? Jeżeli na takie stanowisko już jest 11 kandydatów to strach pomyśleć ile może być na juniora. #linkedin #
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rickrickrick: 11 aplikacji z czego MOŻE jeden spełnia wymagania. Excel, SQL i PBI to są narzędzia proste ale nie latwe w związku z czym wszyscy myślą, ze się na tym znają. Zupełnie jak z wpisywaniem znajomosci pakietu office w CV :)
  • Odpowiedz
Próbuje zmienić typy danych kolumn odwołując się do ich ID. Chce zmienić kolumny od ID 35 do 47

poniższy kod nie działa:
= Table.TransformColumnTypes(#"Usunięto duplikaty",{{Table.ColumnNames(#"Usunięto duplikaty"){35,45}, type number}})
= Table.TransformColumnTypes(#"Usunięto duplikaty",{{Table.ColumnNames(#"Usunięto duplikaty"){{35,45}}, type number}})

Jak
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@biju: W drugim parametrze musisz stworzyć listę list złożonych z nazwy kolumny i typu, czyli {{nazwa1, type number}, {nazwa2, type number}, ...}:

= Table.TransformColumnTypes(Źródło, List.Transform(List.Range(Table.ColumnNames(Źródło), 34, 12), each {_, type number}))
  • Odpowiedz
Mirki, zbliża się koniec roku i aż żal studenckiej kieszeni nie skorzystać z egzaminu od MS za 15 dolców. Może ktoś bardziej zorientowany się znajdzie i doradzi. Który z egzaminów na liście jest warty zdania, żeby w przyszłości startować do świata BI Developerów? https://docs.microsoft.com/en-us/learn/certifications/skillingoffer

Myślałam na początku o DA-100, Power BI w ogólnym stopniu znam i liczyłam, że będzie to okazja do douczenia, ale różne opinie krążą o zasadności tego egzaminu. Na
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ode45: ja zdawałem zarówno DA-100 jak i DP-900. Pod BI zdecydowanie polecam DA-100. 900 to są fundamentals, nic konkretnego tam nie ma, same podstawy, DA-100 już bardziej rozwinięty jest i porusza konkretnie tematykę Power BI. Jeśli jest okazja to polecam zdać, pracodawcy na to patrzą, szczególnie u osób które dopiero zaczynają pracę i nie mają dużo doświadczenia w CV. Ja zdawałem zdalnie oba, nie miałem żadnych problemów, wystarczy zamknąć się
  • Odpowiedz
@Wogybogy: pewnie, że zweryfikują ale moim zdaniem to może pomóc na początkowym etapie. Jak masz za mało doświadczenie na dane stanowisko ale masz certyfikat to wtedy może przymkną oko na ten brak i zaprosza na rozmowę w ogóle. Co do nauki to polecam learning path z Microsoftu, bezpłatne, fajnie przygotowane materiały, pokrywają w zupełności zakres egznaminu.
  • Odpowiedz
Mirasy, uznałem, że chcę sobie zrobić jakiś certyfikat. Na wszystkie skillsy jakie mam wklepane w CV brakuje mi potwierdzenia dla #powerbi oraz #azure, więc chcę od któregoś z nich zacząć.
Siedzę w #data i chciałbym iść w #bi albo na data engineera. Powyższych znam podstawy.
Swoją drogą niech ktoś mi powie czemu np. dla PowerBI jest tylko jeden certyfikat, a dla Azure jest

Z czego robić najpierw certa

  • PowerBI 30.8% (12)
  • Azure 69.2% (27)

Oddanych głosów: 39

  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ElMatadore: pytanie ile już wiesz, bo na takiego AZ-900 to trochę się uczyłem, gdzie na AI-900 poszedłem z marszu bez przygotowania. Dziś idę katować DP-900. DA-100 w planach na grudzień ale tutaj chyba za mała wiedza dalej
  • Odpowiedz
@ElMatadore: DP-203 i DA-100 różnią się znacznie. DA-100 jest typowo pod Power BI. Plusem jest to że jest już konkretnie ukierunkowane, jeśli pracujesz lub będziesz pracował w Power BI polecam go zrobić. Jeśli nie masz zamiaru pracować na codzien w Power BI, to moim zdaniem szkoda czasu go robić, tym bardziej że trzeba poświęcić na niego ok. 30-40h aby przerobić materiały Microsoftu. AZ-900, DP-900, AI-900 to są najprostsze i najmniej
  • Odpowiedz
Cześć. Pytanie dotyczące #powerbi - co się robi z tymi wszystkimi desktopami, raportami itp? Stworzyłem parę raportów dla biznesu i w zasadzie nie wiem co dalej. Udostępnianie przez tę aplikację jest mega niewygodne, zespoły zarządzające nie czują się w tym komfortowo. A drukowanie tego do pdf czy ppt mija się z celem - lepiej robić to już ppt lub xls. Dzięki z góry za odpowiedź.
Tu bardzo początkujący z #
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jackieboy: raporty publikuje się do cloudowego serwisu powerbi.com gdzie userzy się logują swoimi kontami office 365. Można też używać appki mobilnej albo osadzać raporty w MS Teams.

Oczywiście to wszystko jest płatne i kosztuje 9,99$ za miesiąc per user.

Odświeżanie danych on-prem ustawia się poprzez PBI gateway.
  • Odpowiedz
@Kura_Wasylisa: serio takie stawki są w big4? Przecież to są grubo poniżej rynkowych w BI. Ja zmieniając pracę, z 1,5 roku expa w BI, (nie wiem czy to już się łapie na mida czy mocny junior) dostałem 10. Po pół roku w nowej firmie podwyżka także już przebilem stawkę seniora o której piszesz a na pewno nie czuję się seniorem w kwestii doświadczenia
  • Odpowiedz
Cześć przerobiłem trochę kursów z SQL i power BI, chciałem przejść do robienia jakiś praktycznych projektów. Jakieś pomysły skąd najlepiej brać dane? Najbardziej byłbym zainteresowany oczywiście finansowymi.
#powerbi #bi #excel #sql #programowanie #pytanie
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@cohontes: Mam na mysli bardziej dane nawet randomowe jakies spolki dotyczącze sprzedaży przychodow zyskow klientow takie do przygotowania dashboardu np
  • Odpowiedz
Siema,
Wie ktoś może jak działa ten portal #powerbi? Mam sobie query które odświeża sie normalnie w jakieś 3 sekundy no ale teraz trwa to około 20 minut a nic się nie zmieniło. Wiem że jest jakiś limit dzienny(chyba 8 xD) na odświeżanie a tłukłem dziś często refresh now. Ktoś coś wie na temat limitów albo miał z nimi problem?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#powerbi

Kilka pytań nowicjusza.
1. Dashboard mam oparty na tabeli Excela i wypełniana jest ona na koniec dnia. W związku z tym 1/10 mam dane z 30/9. Problem jest taki że keidu na dashboardzie zaznaczam "ostatnie x dni" to ostatnia wartość to zawsze 0. W sumie logiczne ale jak to obejść?

2. Jak z poziomu power BI desktop sprawić by program automatycznie raz dziennie pobierał dane z pliku Excel i
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czesc macie jakiś darmowy kurs/poradnik na youtube do power BI? Coś sprawdzonego zanim wykupie coś bardziej zaawansowanego na udemy, może być anglojęzyczne. Pozdrawiam
#powerbi #programowanie #pytanie #it
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak załadować dane z wielu PDFów do excela za pomocą power query?
Do importu danych z konkretnego pliku wykorzystuje kombinację funkcji Pdf.Tables(File.Contents(FullPathToFile), [Implementation="1.1"])

#excel #powerbi #pq #powerquery
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć mam pytanie, czy jest jakaś strona gdzie mogę znależć gotowe bazy danych do nauki obsługiwania power bi? Z czego korzystaliście w celu praktyki jeśli nie pracowaliście z tym narzędziem w pracy. Pozdro
#powerbi #programowanie #it #korposwiat
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#powerbi
Od razu zaznaczę ze jestem nowy bo problem jest pewnie banalny do rozwiązania.
Mój dashboard dane bierze z pliku Excel. Kiedy dziś dołożyłem kolejny dzień a więc i kolejny wiersz w tabeli to power bi tego nie widzi.
Mimo klikania refresh cały czas jako datę ostatniego odświeżenia pokazuje dzień wczorajszy.
Co robię źle?
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam problem z mapą w Power BI.
Na mapie mam nałożone lokalizację, każda lokalizacja ma przypisany w legendzie typ lokalizacji, powiedzmy, że możliwe typy to x, y, z. Pod mapą mam tabelkę z lokalizacjami typu x. Czy jest to możliwe, żeby przy wybraniu z tabelki jakiejś lokalizacji na mapie pokazywała się wybrana lokalizacja i lokalizacje typu y i z?
W skrócie poszukuję możliwości, żeby wybrane lokalizacje na stałe były na mapie niezależnie
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bartlomiej-jurek Obstawiam że dałoby się z funkcji unique zrobić kombinacje klientów i zamówień, dlozocyc funkcje filter żeby dawala 10 najnowszych zamówień i liczyła czy któraś kombinacja występuje więcej niż 9 razy w ostatnich 10 zamówieniach dla danej kombinacji klient/zamówienie.
  • Odpowiedz