Przyjmuje się, że 28 września 480 roku p.n.e doszło do morskiej bitwy koło Salaminy, w której grecka flota pokonała perską armadę Króla Królów, Kserksesa.
Z tą bitwą wiąże się anegdota dotycząca władczyni Halikarnasu - Artemizji. Artemizja miał być wyjątkowo przebiegłą kobietą, czego dowiodła w czasie bitwy koło Salaminy.
Gdy flota perska już poniosła klęskę i każdy ratował się ucieczką, okręt Artemizji był ścigany przez zwycięzców. Grecy płynęli szybko, jasnym się stało, że
Rosjanie to potrafią zrobić faux pas. Niedawno w Moskwie odsłonięto pomniki Michaiła Kałasznikowa, tego Kałasznikowa. No i wszystko fajnie, wszystko pięknie tylko na cokole pomnika umieszczono schemat karabinka AK. Niestety okazało się, że to nie kałasznikow tylko niemiecki StG44 ( ͡°͜ʖ͡°)
O tym, że Kałasznikow nic nie skonstruował mówiło się od dawna. Popularny "kałach" łudząco przypomina wspomniany StG44. Michaił Kałasznikow miał zaledwie dwadzieścia kilka lat gdy
@Kakergetes: Ale #!$%@?, AK ma zupełnie inną konstrukcje od StG44 i jedyne co ich łączy to podobny wygląd magazynka i to, że oba działają na zasadzie odprowadzania gazów. Szczegóły konstrukcyjne są zupełnie inne, a Schmesser nawet nie widział AK-46 na oczy.
Hej Wykopki! Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej wypuściło darmowy komiks, którego fabuła kręci się wokół oblężenia Połocka w 1579 roku przez armię Stefana Batorego. Ja komiksów nie lubię, ale darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby ( ͡º͜ʖ͡º)
18 września 53 roku nasze ery urodził się Trajan, jeden z największych cesarzy rzymskich. Wieki po śmierci Trajana senat używał formułki: "Bardziej szczęsny niż August, lepszy od Trajana!".
Trajan był wojowniczym władcą, podbił i wcielił do Imperium Dację, wojował też ze zmiennym szczęściem z Partami.
Za jego panowania doszło do wielkiego powstania żydowskiego. Legiony stłumiły bunt w wyjątkową bezwzględnością, do dziś Trajan jest wspominany jako jeden z największych obok Nabuchodonozroa prześladowców Żydów.
Na wojnie wszystkie chwyty są dozwolone. Armia rzymska Emiliusza Paulusa maszerująca wąską drogą wzdłuż wybrzeża zaatakowana została przez flotę Tarentu, Grecy ostrzeliwali Rzymian za pomocą machin miotających zadając przeciwnikowi spore straty. Ponieważ Rzymianie ani nie mogli oddalić się poza zasięg ostrzału, ani nie mieli czym odpowiedzieć znaleźli się w ciężkich tarapatach.
Na szczęście Paulus wpadł na pomysł jak zmusić wroga do zaniechania ostrzał - rozkazał rozstawić wzdłuż kolumy marszowej greckich jeńców wziętych
Na początki 185 roku, za panowania Kommodusa wybuchła w Imperium Rzymskim wojna ze zbiegami, zwana Bellum desertorum. Głównym źródłem opisującym tę tajemniczą rewoltę jest „Historia Cesarstwa Rzymskiego”, Herodiana. Krótką wzmiankę o tej wojnie znajdujemy ponadto w „Historii Augusta”, gdzie autor żywota Kommodusa wspomina, że – Przed wojną ze zbiegami zapłonęło niebo. Przywódcą buntowników był dezerter z rzymskiej armii, Maternus.
Jako przedsmak jutrzejszego artykułu na blogu, krótka historia Corocotty.
W czasach Oktawiana Augusta w Hiszpanii zbójował człowiek imieniem Corocotta. Jego działania były na tyle uciążliwe, że podirytowany August wyznaczył bardzo wysoką nagrodę - milion sestercji - dla tego, kto schwyta żywcem bandytę.
Corocotta jednak sam stawił się przed obliczem cesarza. August nie tylko darował mu dawne winy, ale wynagrodził wspomnianym milionem obiecanym za schwytanie herszta.
Z tą bitwą wiąże się anegdota dotycząca władczyni Halikarnasu - Artemizji. Artemizja miał być wyjątkowo przebiegłą kobietą, czego dowiodła w czasie bitwy koło Salaminy.
Gdy flota perska już poniosła klęskę i każdy ratował się ucieczką, okręt Artemizji był ścigany przez zwycięzców. Grecy płynęli szybko, jasnym się stało, że
Możesz zapisać/wypisać się klikając na nazwę listy.
Dodatek wspierany przez Cebula.Online
Masz problem z działaniem listy? A może pytanie? Pisz do IrvinTalvanen
! @Kakergetes @Saganis @Zielony_Pio @gefrajter @misiafaraona @Imperator_Nadmy @pieczarrek @Karol_ek @vendaval @arkadiuszl4g @Dziki_Bigos @Pjotsze