- 1
- 0
Kanadyjscy naukowcy odkryli bakterie, które rozkładają ropę naftową
Badanie potwierdziło również, że dostarczanie składników odżywczych mikroorganizmom może przyspieszyć proces. To cenna wskazówka dla specjalistów od ochrony morskich ekosystemów.
z- 9
- #
- #
- #
- #
- #
Bez publiczności. Naukowcy przeanalizowali, jak obecność widowni wpływa na...
przebieg meczów. Badanie psychologów sportu z austriackiego Uniwersytetu w Salzburgu wykazało, że zespoły grające bez dopingu oddanej publiczności miały większą tendencję do agresywnej gry, ale i do porażek.
z- 2
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Astronomowie uwiecznili pierścień Einsteina. Pomógł Kosmiczny Teleskop Hubble’a
Grawitacja odległych obiektów może wywoływać zakrzywienia czasoprzestrzeni, które mogą okazać się zaskakująco przydatne w kontekście obserwacji kosmosu. Określa się to mianem soczewkowania grawitacyjnego, a jednym z przykładów takiego zjawiska jest tzw. pierścień Einsteina.
z- 6
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Eksperymentalna szczepionka na HIV wchodzi w fazę testów na ludziach
Amerykańska firma Moderna poinformowała o rozpoczęciu kolejnej fazy badań nad eksperymentalną szczepionką na HIV. Preparat – podobnie jak produkowana przez firmę szczepionka na COVID-19 – jest oparta na technologii mRNA.
z- 360
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Magia i seks z czasów Piastów? Tajemnica średniowiecznej księgi Rudolfa
Czy „Katalog magii Rudolfa” to najcenniejsze źródło do badania folkloru średniowiecznej Polski? Katalog czysto słowiańskich przesądów i zaklęć? A może raczej koronny przykład tego, jak myślenie życzeniowe potrafi prowadzić historyków na manowce...
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Ryzyko udaru może wzrosnąć aż...
siedmiokrotnie. Eksperci z Uniwersytetu Calgary przez blisko 10 lat monitorowali zdrowie 143 tys. osób. Odkryli, że ci, którzy spędzają ponad osiem godzin dziennie pracując lub grając na komputerze, są do siedmiu razy bardziej narażeni na udar mózgu. Ale zagrożeniem nie jest ekran ani treść tego...
z- 11
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Teotihuacán: w tunelu pod piramidą Quetzalcoatla odkryto 4 niemal...
nietknięte wiązki kwiatów. Pod koniec prac w tunelu pod świątynią Quetzalcoatla (Pierzastego Węża) w mieście Teotihuacán w Meksyku odkryto niemal nietknięte bukiety kwiatów; ich stan jest tak dobry, że widać nawet liście. Znaleziono je na głębokości 18 m. Nadal były przewiązane bawełnianym sznurkiem
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Małe nietoperze „gaworzą” podobnie do ludzkich niemowląt. Pozwoli to badać...
ewolucję mowy. Pierwsza formalna analiza „gaworzenia” młodych nietoperzy pokazała, że proces ten jest podobny do gaworzenia ludzkich niemowląt. Wg.autorów badań, naukowców z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie, badanie tego zjawiska może rzucić interesujące światło na pochodzenie ludzkiego języka.
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Ludzie paleolitu zapuszczali się daleko za krąg polarny
Mamuty i polujących na nie ludzi często kojarzymy z mrozem i śniegiem. Wyobrażamy sobie ludzi, którzy potrafili radzić sobie w trudnych warunkach. O tym, że to prawdziwy obraz świadczy najnowsze znalezisko naukowców z Rosyjskiej Akademii Nauk. Aleksander Kandyba i jego zespół badają...
z- 3
- #
- #
- #
- #
- #
Naukowcy odkryli jaskinię wypełnioną setkami tysięcy kości, również ludzkich
Badacze studiujący starożytną jaskinię lawową w Arabii Saudyjskiej dokonali przerażającego odkrycia, a mianowicie była ona wypełniona setkami tysięcy kości zwierząt i ludzi.
z- 1
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Już larwy kleszczy mogą być nosicielami babeszjozy
Babeszjoza to choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju Babesia. Choroba ta atakuje czerwone krwinki, wątrobę i nerki. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to choroba tylko zwierząt, niektóre gatunki mogą wywoływać chorobę u ludzi. Za wektora Babesia dotychczas uznawano kleszcza łąkowego.
z- 5
- #
- #
- #
- #
- #
- #
W ramieniu Drogi Mlecznej znaleziono „drzazgę” długą na 3000 lat świetlnych
W jednym z ramion Drogi Mlecznej odkryto nieznaną wcześniej strukturę. Okazało się, że z Ramienia Strzelca wystaje „drzazga” utworzona przez długą na 3000 lat świetlnych grupę młodych gwiazd i chmur gazu, w których tworzą się gwiazdy. To pierwsza w naszej galaktyce duża struktura o...
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Chiński satelita uderzony przez szczątki rosyjskiej rakiety
Kosmiczne śmieci to poważne zagrożenie, zwłaszcza dla satelitów krążących na orbicie okołoziemskiej. Potwierdza to zdarzenie z marca, kiedy to doszło do uderzenia chińskiego satelity przez szczątki rosyjskiej rakiety wystrzelonej w 1996 roku.
z- 6
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Wyjątkowy grób wyjątkowego niewolnika, który został kapłanem w Pompejach
Marcus Venerius Secundio wspomniany jest też na woskowej tabliczce należącej do bankiera Ceciliusa Giocondusa. Z inskrypcji w grobowcu i tabliczki możemy odtworzyć historię człowieka, którego szczątki są jednymi z najlepiej zachowanych zwłok z Pompejów.
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
62,8 biliona cyfr po przecinku. Nowy rekord rozszerzenia liczby Pi
Dotychczasowym rekordzistą Guinnessa w kwestii wyliczeń był Timothy Mullican, który poinformował o rezultacie swoich prac w styczniu ubiegłego roku. Pozycję lidera w wyścigu o jak najdokładniejsze przybliżenie dziesiętne liczby π przejęła grupa Szwajcarów.
z- 6
- #
- #
- #
- #
W arabskiej jaskini odkryto tajemnicze cmentarzysko. „Setki tysięcy kości...
Na ogromne cmentarzysko natrafiono we wnętrzu jaskini Umm Jirsan w Arabii Saudyjskiej. Na podłodze groty rozsypane są tysiące kości. Niektóre z nich należały do zwierząt, a inne – do ludzi. Naukowcy zbadali szczątki i ustalili, jak trafiły do podziemnego tunelu.
z- 4
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Po 80 latach fizykom udało się stworzyć kryształ Wignera
Przez 80 lat fizycy próbowali zrealizować pomysł pioniera mechaniki kwantowej, Eugene'a Wignera, który w 1934 roku zaproponował stworzenie niezwykłego rodzaju materii – kryształu zbudowanego z elektronów. W ubiegłym miesiącu na łamach Nature poinformowano o pierwszych eksperymentalnych...
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
Pierwsza termojądrowa głowica W88 Alt 370 gotowa. Doczekała się nowego „mózgu”
W88, to amerykańska termojądrowa głowica bojowa, która na wyposażeniu amerykańskiej armii od 1988 roku. Na ten moment nie ma planów odesłania jej na zasłużoną emeryturę, nawet po 33 latach, co oznacza jedno - potrzebę modernizacji i rzeczywiście powstała już jej pierwsza ulepszona wersja...
z- 17
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Ta pianka grafenowa, to izolator i przewodnik ciepła w jednym. Cel? Utrzymać...
akumulatory w optymalnej temperaturze. Temperatury są dla akumulatorów kluczowe, co tyczy się też elektrycznych samochodów, dlatego tak ważnym wynalazkiem wydaje się ta pianka z grafenu, która utrzymuje akumulatory w optymalnej temperaturze.
z- 11
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- Hej Dravenpl, może napiszesz coś o sobie i uzupełnisz dane w profilu?
- Warszawa
- https://www.wykop.pl
- gmail@gmail.com