Zadziwiają mnie konserwatywni ekonomiści. Stany to jest kraj, w którym nie tylko są jedne z największych nierówności społecznych (http://en.wikipedia.org/wiki/Gini_coefficient), ale który w ciągu ostatnich 30 lat zanotował największy wzrost nierówności w krajach rozwiniętych. Związane to jest z dojściem do władzy Reagana i poparcia Paula Volckera w MFW, czyli początkiem neoliberalizmu (http://en.wikipedia.org/wiki/File:United_States_Income_Distribution_1967-2003.svg) mediana jasnoniebieska. Zwalanie tego na zmiany demograficzne, wejście młodych ludzi na rynek jest śmieszne, bo inne kraje rozwinięte mimo
@fredo: Możesz mi wyjaśnić negatywne znaczenie nierówności społecznych? Na mój prosty rozum, to problemem powinno być to ile pieniędzy ma najbiedniejszy, a nie to ile ma mniej od bogatego.
@fredo: Co jest złego w tym, że nie używają samochodów? To chyba korzystne dla środowiska? :) To ich sprawa, a przecież ten samochód musi ktoś wyprodukować.
dlatego instytucje takie jak ZUS nigdy nie znikną, bo większość ludzi boi się pójść "na swoje", zaryzykować, ale dostać coś więcej. W to miejsce wolą płacić kilkaset złotych miesięcznie wybierając to minimum, ale pewne minimum (poniekąd) jakie oferuje im ZUS.
@m21d24: Niestety ZUS zniknie znacznie szybciej niż możesz się tego spodziewać... Systemy emerytalne tego typu funkcjonowały bez problemu, dopóki w latach 80-tych ub. wieku średni okres świadczeń wynosił 1,5 roku czy coś w tym stylu. Teraz wydłużył się bardzo spodziewany okres życia i te systemy nie dają rady - stąd m.in. mamy deficyty budżetowe w Europie. Drugi znaczący kontrybutor do deficytów to bezpłatna służba zdrowia.
Skala czasu za krótka, poza tym twierdzenie o bogaceniu się bogatych i biednieniu biednych nie dotyczy USA i "kapitalizmu" tam panującego tylko jest problemem globalnym. ZAKOP za neoliberalną próbę propagandy.
Komentarze (99)
najlepsze
Komentarz usunięty przez moderatora
Komentarz usunięty przez moderatora
są ludzie którzy chcą podjąć to ryzyko, no ale niestety nie mogą
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ubezpieczenie_%28umowa%29
ewentualnie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Filantropia
No cóż ale ci ludzi stawali się bogatsi !
Pomysł odpowiedzialności państwa za emerytów,
aha
Kłamstwo
Totalne
A nawet jeśli nie byłyby zdyskontowane, to po uwzględnieniu inflacji zarobki wyglądały by mniej więcej tak:
20%