Rozmawiałem trochę z AI na temat problemu kamienia w Islamie i się dowiedziałem że generalnie odpowiedzią jest "To pytanie jest niepoprawne i bez sensu".... poszukałem też w katolickiej teologii i logice i z zgrozą zauważyłem że wiele osób używa tej samej odpowiedzi która to jest wg mnie niegodna w stosunku do logiki (św. Tomasz Paczy)
Pierwsze założenie jest takie że logika formalna działa w naszej części wszechświata mniej więcej teraz więc domyślnie jest mowa o stwarzaniu kamienia tu i teraz w zgodzie z logiką ;]
Wynik do jakiego dało się nam dojść razem w analizie problemu:
Czy pytanie „Czy Bóg może stworzyć kamień, którego nikt nie może podnieść?” jest sensowne?
1. Poprawność językowa:
- Pytanie jest poprawnie skonstruowane gramatycznie i zrozumiałe, więc pod względem językowym jest sensowne.
2. Logika ograniczona:
- Przyjmując, że wszechmoc jest ograniczona logiką, pytanie prowadzi do sytuacji, w której tworzymy sprzeczność. Bóg, który posiada logicznie ograniczoną wszechmoc, nie może stworzyć czegoś, co sam nie mógłby podnieść, ponieważ logiczna definicja wszechmocy oznacza, że Bóg zawsze może podnieść każdy kamień, który stworzy.
- Skoro wszechmoc jest ograniczona logiką, pytanie prowadzi do logicznej odpowiedzi „nie”. Stworzenie takiego kamienia jest po prostu niemożliwe, ponieważ generuje sprzeczność w definicji logicznie ograniczonej wszechmocy.
3. Sensowność pytania:
- Pytanie jest sensowne, ponieważ zmusza do refleksji nad granicami wszechmocy. Jednak logiczna odpowiedź brzmi „nie”, ponieważ takie działanie nie mieści się w ramach logicznie ograniczonej wszechmocy. Paradoks polega na tym, że to pytanie prowadzi do niemożliwości wykonania tej czynności.
Podsumowanie:
Pytanie jest poprawne i sensowne, jeśli uznajesz, że wszechmoc jest ograniczona logiką. W takim kontekście odpowiedź na pytanie brzmi: „Nie, Bóg nie może stworzyć kamienia, którego nikt, łącznie z Nim samym, nie może podnieść”, ponieważ jest to sprzeczne z logiką, a wszechmoc ograniczona logiką nie obejmuje rzeczy wewnętrznie sprzecznych.
Komentarze (9)
najlepsze
Komentarz usunięty przez autora
Komentarz usunięty przez autora
To stanowisko katolickie, ale np protestanci i ogromna część muzułmanów uważa inaczej. Nb przyjęcie tego drugiego stanowiska było jedną z furtek która pośrednio wprowadziła laicyzację do naszej kultury.
Bóg w swojej wszechmocy może w szczególności ograniczyć swoją wszechmoc. Co zrobił przychodząc na świat jako człowiek - Jezus, który upadał niosąc krzyż, a nawet pomagał mu w niesieniu go niejaki Szymon Cyrenejczyk, zwykły człowiek. Nie wiadomo zdaje się nic o próbach podnoszenia bardzo ciężkich kamieni przez Jezusa, ale należy przypuszczać że miałby z tym taki
Swoją drogą co oznacza że nie może go podnieść?
Bo może stworzyć super mały kamień którego podniesienie będzie grzechem ciężkim. Więc nie będzie mógł go podnieść aby nie grzeszyć czy coś w ten deseń.