To ja teraz zrobie inne zestawienie: mianowicie z czym Chiny zalegaja i z czego nie odrobili zadania domowego - nie maja bazy wojskowej w wiekszosci krajow na swiecie (tak jak USA) (lotniskowcow tez maja malutko) - nie maja najlepszych uniwersytetow na swiecie - kapital/inwestorzy NIGDY nie beda chetnie iwestowac w quasi totalitarnym kraju - Chiny nie beda mogly sciagac specjalistow z calego swiata - no bo przeciez kto by chcial mieszkac w
@pafcyk: sęk w tym, że większość z tych problemów Chiny obeszły. Kształcą swoich ludzi na najlepszych uniwersytetach świata i podłapane tam wzorce są wykorzystywane w chińskim szkolnictwie, mają swój kapitał, który inwestuje na świecie i któremu Zachód chętnie sprzedał całe swoje koncerny i technologie (o tym też mówi poniekąd Bartosiak - że w Chinach ma stadion inżynierów, a w USA nie). No i właśnie - mają swoich specjalistów. Przy skali Chin
Jak widze i słucham tego Pana to mam wrażenie, że ma świetne modele mentalne jak dziala polityka i gospodarka ale gdy sa jakieś wydarzenia poza modelem to "tym gorzej dla faktów"
Pan dr. bartosiak zawsze się tak ośmiesza, czy tylko czasami?
To brzmiało jak rozmowy o geopolityce przy wódce.
USA produkuje duzo ale Chiny nie wiem ile ale kilkadziesiąt razy więcej. I potem to licytowanie ile to milionów par butów, jaki plon z hektara i ile M2 mieszkań.
Podczas gdy dziś USA produkuje tyle samo lub odrobinę mniej stali niż w 1945, ale Chiny 10 razy więcej, a nie kilkadziesiąt.
@wicherq: Chiny produkują ok. 15 razy więcej stali niż USA. Fakt, nie jest to kilkadziesiąt razy więcej. Bartosiaka trochę poniosła fantazja, ale i tak to, co wyprawiają Chiny robi wrażenie.
Dokładnie to samo mówiono w latach 50. i 60. o ZSRR - że dogoni i przegoni USA, że ich centralne planowanie jest efektywniejsze od zachodniego kapitalizmu, że mają zdyscyplinowane społeczeństwo, a społeczeństwa Zachodu są konsumpcyjne i zdemoralizowane ;)
@Tomson123: Chiny są kompletnie zależne od zachodnich korporacji, a czynnik ludzki dopiero powoli podlega wymianie. Kontrowersje budzi z pewnością sposób, w jaki to się dokonuje. Miarą rozwoju państwa można określać poziom technologiczny jego armii, Chińczycy do tej pory nie potrafią skonstruować silnika odrzutowego do myśliwców 5 generacji, bo nikt im tego nie chce sprzedać.
@mapz: Bez przesady. Generalnie okres od końca II wojny światowej do połowy lat 70. to był na Zachodzie raczej system gospodarki mieszanej z dość duża rolą państwa. W porównaniu z latami np. 50 czy 60. gospodarka USA, UK czy Francji jest dziś znacznie bardziej kapitalistyczna.
Komentarze (268)
najlepsze
- nie maja bazy wojskowej w wiekszosci krajow na swiecie (tak jak USA) (lotniskowcow tez maja malutko)
- nie maja najlepszych uniwersytetow na swiecie
- kapital/inwestorzy NIGDY nie beda chetnie iwestowac w quasi totalitarnym kraju
- Chiny nie beda mogly sciagac specjalistow z calego swiata - no bo przeciez kto by chcial mieszkac w
@pafcyk: xD nie wiem czu zauważyłeś, co się dzieje w Chiinach od kilkudziesięciu lat
To brzmiało jak rozmowy o geopolityce przy wódce.
USA produkuje duzo ale Chiny nie wiem ile ale kilkadziesiąt razy więcej.
I potem to licytowanie ile to milionów par butów, jaki plon z hektara i ile M2 mieszkań.
Podczas gdy dziś USA produkuje tyle samo lub odrobinę mniej stali niż w 1945, ale Chiny 10 razy więcej, a nie kilkadziesiąt.
Na YT jest
Miarą rozwoju państwa można określać poziom technologiczny jego armii, Chińczycy do tej pory nie potrafią skonstruować silnika odrzutowego do myśliwców 5 generacji, bo nikt im tego nie chce sprzedać.
@xan69: A za dodruk zawsze płacą ci co ostatni korzystają z "pieniądza" czyli tl;dr USA rucha Chiny :)
@ZyfiDynock: jak podatki w PL xD