Astma nie zwiększa ryzyka ciężkiego przebiegu COVID 19
Badania wykazały też, że astmatycy rzadziej są z powodu COVID-19 hospitalizowani, a dotyczące ich ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz zgonu z jego powodu nie różni się istotnie od ryzyka dla osób bez astmy.
KrolWlosowzNosa z- #
- #
- #
- 3
- Odpowiedz
Komentarze (3)
najlepsze
1. Nie jestem lekarzem, ale mam astmę - czyli znam z praktyki.
2. Są generalnie dwa rodzaje sprayów dla astmatyków: sterydy powodujące redukcję stanu zapalnego - zwykle w czerwonych/brązowych aplikatorach (i NIE działają natychmiast, a raczej w dniach/tygodniach) i "reliever" (nie wiem jak to w Polsce określają - są w niebieskim aplikatorze) który doraźnie zmniejszają/usuwają skurcz oskrzeli w kilka/naście minut.
3. W wypadku COVID ten wspomniany skurcz oskrzeli chyba właściwie nie występuje, natomiast powodem jest rozległy stan zapalny i ewentualnie płyn w płucach.
4. Natomiast sterydy (te czerwone) NIE działają natychmiastowo a po wielu godzinach/dniach i kilkudniowym stosowaniu. Czyli w wypadku gdy następuje gwałtowne (4h przykładowo) pogorszenie stanu zdrowia o jakim piszesz PC86 - również najprawdopodobniej nie zadziałają, prawdopodobnie jakieś sterydy podane dożylnie/doustnie będą dużo szybsze. Ich z kolei astmatycy nie przyjmują bo przy długotrwałym stosowaniu (miesiące, lata) powodują inne problemy