Gimnazja jednak spełniały swoją rolę? Polscy uczniowie w czołówce
Polscy piętnastolatkowie znaleźli się w ścisłej europejskiej czołówce - wynika z badania PISA 2018 na zlecenie OECD. We wszystkich kategoriach wyniki naszych uczniów są wyraźnie powyżej średniej OECD. Jak bumerang wraca więc pytanie, czy likwidacja gimnazjów była potrzebna?
Lukardio z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 120
- Odpowiedz
Komentarze (120)
najlepsze
Komentarz usunięty przez moderatora
Komentarz usunięty przez moderatora
@aleksiej-trexlebov: You do! You just used a double negation!
Komentarz usunięty przez moderatora
Po pierwsze dzieciaki w okresie największej burzy hormonów ida do nowej szkoły, do nowej grupy, nowych nauczycieli, nowego otoczenia, to już jest głupie samo w sobie. Muszą sobie wyrobić opinię, zaczynają z czystą kartą więc nauka schodzi na dalszy plan bo na pierwszy ląduje grupa przed która trzeba się pokazać. Taki wiek po prostu, a szkoda że nikt tego jakoś nie wziął pod uwagę.
Po drugie brak ciągłości programowej. Dzieciaki z różną wiedzą trafiają z różnych szkół do jednej gdzie poziom trzeba ocenić i dostosować, więc tradycją było, że cześć uczniów przerabiała drugi raz to samo co miała w podstawówce i ogólnie poziom zamiast iść w górę to szedł w dół. Rok schodził na samo wyrównanie.
Po trzecie określenie "gimnazjalista" dość powszechnie weszło do opinii publicznej i stało się synonimem głupoty, co chyba najlepiej określa jak typ ucznia zaczął być produkowany i na jakim poziomie on stoi.
Kilka cytatów z badań:
@djtartini1: Nie zupełnie bez powodu. Każda duża reforma wprowadza chaos w okresie przejściowym, na każdej takiej reformie jakiś rocznik, jakaś grupa dzieci traci. Część uczy się w podwójnym roczniku, część nie ma gdzie spadać gdy kibluje (i nie chodzi tylko o leserów, bo ci nauką się